banner2

Fransa’da seçimi kaybeden Le Pen'den açıklama! ' Büyük bir zafer'

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimini rakibi Emmanuel Macron’a karşı kaybeden aşırı sağcı Ulusal Cephe parti lideri Marine Le Pen seçim sonuçlarını değerlendirdi. Le Pen, yaptığı ilk açıklamada, "Bu gecenin sonucu kendi içinde büyük bir zafer" dedi.

Dünya 25.04.2022, 03:08 25.04.2022, 03:13
Abone ol
Fransa’da seçimi kaybeden Le Pen'den açıklama! ' Büyük bir zafer'

Fransa’da düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçimini ikinci turda Emmanuel Macron kazandı. Macron rakibine 16 puan fark attı.

“KENDİ İÇİNDE BÜYÜK BİR ZAFER”

Kaybeden ırkçı lider Le Pen ise, aldığı oy sayısının zafer olduğunu belirterek, "Ülkenin üzerinde büyük bir özgürlük rüzgarı yükselebilirdi. Seçimler aksini belirledi. Bu gecenin sonucu kendi içinde büyük bir zafer" dedi.

Yasama seçimi için mücadele vereceğini kaydeden Le Pen, "Bu akşam yasama seçimlerinin büyük seçim savaşını başlatıyoruz. Bu savaşı Jordan Bardella ile yapacağım. Ulusal Cephe, nereden gelirse gelsin, Emmanuel Macron'un politikalarına karşı bir araya gelmek isteyen herkesi birleştirmek için çalışacak" ifadelerini kullandı.

AŞIRI SAĞI TARİHİNİN EN YÜKSEK OYUNU ALDI

Fransa’da resmi olmayan sonuçlara göre seçimin galibi oyların yüzde 58,20’sini mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron olurken, Le Pen ise oyların yüzde 41,80’ini alarak rekor oy sayısına ulaştı. Anketlere göre aşırı sağ, 13 milyondan fazla oy alarak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Fransız tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!