banner2

Fransa'ya 2. denizaltı darbesi! O ülke Türkiye ile anlaştı

AUKUS kriziyle savunma sanayii büyük darbe alan Fransa'ya ikinci darbe Pakistan'dan geldi. Pakistan AGOSTA 90B sınıfı denizaltıların modernizasyonu için Türkiye ile anlaştı.

Dünya 13.10.2021, 10:07 13.10.2021, 10:54
Abone ol
Fransa'ya 2. denizaltı darbesi! O ülke Türkiye ile anlaştı

ABD ve İngiltere'den oluşan Anglo-sakson ittifakının Avustralya'yı da yanlarına alarak AUKUS adı altında yeni bir güvenlik iş birliği kurması sonrası Fransa'ya ikinci bir darbe geldi. Avustralya ile yaptığı 90 milyar dolarlık denizaltı anlaşması iptal edilen Fransa'yı öfkelendirecek ikinci adımı Pakistan attı. 

''FRANSIZLAR BASKI YAPTI İŞİ TÜRKİYE ALDI''

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, katıldığı 24 TV canlı yayınında Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ait AGOSTA 90B sınıfı denizaltıların modernizasyonuna ilişkin açıklamalar yaptı. "Savunmada politik baskılar var. Onları kırıyoruz.'' diyen İsmail Demir, Pakistan'ın Fransa'dan aldığı denizaltıların modernizasyon ihalesi için Fransızların büyük baskı yaptığını ancak işi Türkiye'nin önde gelen savunma şirketlerinden STM'nin aldığını söyledi. 

pakistan turkiye

FRANSA'YA İKİNCİ DARBE

Konu Arap basınının ilgisini çekti. Konuya ilişkin Fas'ta hazırlanan haberde 'denizaltı ihalesi AUKUS sonrası Fransa'ya ikinci bir darbe' şeklinde yorumlandı. Haberde, "Avustralya'nın ABD ve İngiltere ile birlikte AUKUS adı altında yeni bir güvenlik iş birliği kurmasının ardından Fransa ile yaptığı denizaltı anlaşmasını iptal etmesinden günler sonra, Pakistan'ın Fransız yapımı denizaltıların modernizasyonu için Türkiye ile anlaşması Paris hükümetine ikinci bir darbe vurdu" ifadelerine yer verdildi. 

turkiye pakistan fas

macron

NE OLMUŞTU?

Eylül ayında Avustralya, ABD ve İngiltere'yle nükleer başlıklı denizaltılar almak için sözleşme imzalamış ve Fransa'yla imzaladığı denizaltı anlaşmasından çekilmişti. Bu adım dört ülke arasında büyük bir krize neden olmuştu. Fransa, Washington ve Canberra'daki büyükelçilerini geri çekmişti. ABD Başkanı Joe Biden ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un telefon görüşmesi sonrası Paris, ABD büyükelçisini geri göndereceğini açıklamıştı.

fransa denizalti

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!