banner2

Fransa Savunma Bakanı Parly’e Senato'da sert tepki

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, Avustralya'nın Paris ile yapılan denizaltı anlaşmasını iptal ederek  Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İngiltere ile anlaşmasının neden olduğu kriz ile ilgili Senato'da açıklamada bulunurken yuhalandı.

Dünya 22.09.2021, 21:08 22.09.2021, 21:17
Abone ol
Fransa Savunma Bakanı Parly’e Senato'da sert tepki

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, denizaltı anlaşmasının iptalinin  neden olduğu diplomatik krize ilişkin Senato'da açıklamalarda bulunurken, Avustralya'nın Fransa'nın güvenini kırdığını, bu vaziyeti önceden tahminb edemeyeceklerini savundu.

SIRALARA VURARAK TEPKİ GÖSTERDİLER

"Tarihi tersten yazamayız aksi halde kendimizi hakim ya da savcı yerine koymuş oluruz. Ama anlıyorum ki Senato o niyette." diyen Parly'yi yuhalayan senatörler, sıralara vurarak tepki gösterdi.
Fransız Savunma Bakanı, Senato başkanının müdahalesiyle konuşmasını ancak sürdürebildi.

"MÜTTEFİK OLMAK, DİĞERLERİNİN ÇIKARLARINA REHİN OLMAK DEĞİLDİR"

Avustralya'nın tavrının, NATO içinde siyasi diyalog olmadığını gösterdiğini savunan Parly, diğer yandan bunun, NATO'dan çıkmayı gerektirmediği ancak NATO'nun yeni strateji konsepti belirlemesi gerektiği değerlendirmesinde bulundu.
Bakan Parly, "Müttefik olmak, diğerlerinin çıkarlarına rehin olmak değildir." dedi.
Senatör Rachid Temal, Fransa'nın 5. cumhuriyetten bu yana böyle bir aşağılanma yaşamadığını, denizaltı krizinin hükümetin yönetimi ve sicili hakkında çok şey söylediğini kaydetti.
Temal, önde gelen bir Avustralya gazetesinin anlaşmaya ilişkin sorunları 2 Haziran'da gündeme getirdiğini anımsattı.

MACRON’DAN NATO’YA SERT ELEŞTİRİ GELMİŞTİ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kasım 2019'da NATO'yu "beyin ölümü" gerçekleşmiş bir kuruluş olarak niteleyerek eleştirmişti.

66  MİLYAR DOLARLIK SÖZLEŞME İPTAL EDİLDİ

Avustralya, ABD ve İngiltere tarafından 16 Eylül'de imzalan AUKUS anlaşmasının ardından, Avustralya'nın Fransız Naval Group'la vardığı 12 geleneksel dizel elektrikli denizaltı inşasını öngören 90 milyar Avustralya doları (66 milyar ABD doları) tutarındaki sözleşmenin iptal edildiği açıklanmıştı.

“İHANET”

Anlaşmanın iptalini "ihanet" olarak değerlendiren Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ise "sırtımızdan vurulduk" ifadelerini kullanmıştı.
Le Drian, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un talimatıyla Fransa'nın Canberra ve Washington Büyükelçilerini danışmak amacıyla acilen geri çağırma kararı aldıklarını açıklamıştı.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!