Yandex Metrica

Sitede Ara

Fransa Meclisi'nde zulme 'dur' diyen vekil böyle haykırdı: Filistin'i tanımak için daha neyi bekliyorsunuz

İsrail’in Refah’taki sığınma kamplarına düzenlediği saldırının ardından, Gazze’de yaşananların Fransa siyasetine etkisi sürüyor. Fransa Meclisi'nde bazı vekiller kırmızı, beyaz ve yeşil kıyafetler giyerek Filistin bayrağı oluşturdu. Muhalefetteki Boyun Eğmeyen Fransa Partisi (LFI) milletvekili Aymeric Caron, Başbakan Gabriel Attal'a meydan okudu. Aymeric Caron ''Gazze bugün İsrail ordusunun Fransa'nın terk ettiği bir halkı yok ettiği bir gettodur. Filistin'i tanımak için daha neyi bekliyorsunuz.'' dedi.

Dünya

05.06.2024, 16:02

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları acımasızca devam ederken eşi benzeri görülmemiş bir soykırıma imza atan Netanyahu ve zorba ordusu dünyanın her yerinde prostesto ediliyor. Netanyahu ve zorba orduusu son olarak Fransa Meclisi'nde protesto edildi.

Geçtiğimiz hafta Fransa Ulusal Meclisi’nde Filistin bayrağı açtıktan sonra ceza alan Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) milletvekili Sebastien Delogu’ya bu tarihe kadar verilen en ağır ceza kararı sonrasında LFI milletvekillerinin bu hafta da Genel Kurul’a Filistin bayrağının renklerini giyerek gelmesi dikkatlerden kaçmadı.

Dünyanın en zengin düğünü başladı! Hintli milyarder oğlu için servetini ortaya döktü! Dünyaca ünlü yıldızlar düğüne akın etti! Dünyanın en zengin düğünü başladı! Hintli milyarder oğlu için servetini... Haberi Görüntüle

FİLİSTİN BAYRAĞI OLUŞTURDULAR

Sosyalist Parti hariç, Meclis’te grubu bulunan sol partiler, bayrak açma yasağını protesto etmek için meclis yasağını bu şekilde deldi. Sol parti milletvekilleri, üzerlerine Filistin bayrağının renkleri olan kırmızı, yeşil, beyaz ve siyah kıyafetler giyerek Genel Kurul sıralarına oturdu. Bazı vekiller kırmızı, beyaz ve yeşil kıyafetler giyerek Meclis'te Filistin bayrağı oluşturdu. Hükümete ilk soruyu soran LFI milletvekili Aymeric Caron, Gazze Şeridi'nde sivillerin öldürülmesini kınadı. Aymeric Caron, ayrıca Cumhurbaşkanı Macron'dan Filistin devletini tanımasını istedi.

Avrupa Komisyonu başkanı belli oldu! 2029'a kadar görevde kalacak Avrupa Komisyonu başkanı belli oldu! 2029'a kadar görevde kalacak Haberi Görüntüle

''GAZZE BUGÜN İSRAİL ORDUSUNUN BİR HALKI YOK ETTİĞİ GETODUR''

Aymeric Caron, yaptığı konuşmada şunları kaydetti;

''Uluslararası Uluslararası Adalet Divanı'nın Refah'taki saldırısını durdurması yönündeki kararına rağmen, İsrail'in Gazze Şeridi'nde sivil katliamları devam ediyor. Hükümetiniz herhangi bir ciddi tepki görmese de, Filistinli çocuklar parçalara ayrılmaya, yakılmaya, uzuvları kesilmeye ve aç bırakılmaya devam ediyor. Bu oturumda Gazze'de devam eden soykırımın resmi sonuçlarını hatırlamanın faydalı olduğuna inanıyorum. 8 aydır Gazze'de narkozsuz kesilen uzuvların, açık yaraların, yetim kalan çocukların, oğlunu, kızını veya birkaç çocuğunu gömen anne babaların, tedavi edemediğimiz yaralıların acısı. Onların acılı dünyası hiçbir şeyin olmadığı bir kıyamet gibi. Gazze bugün İsrail ordusunun bir halkı yok ettiği bir gettodur.''

Gazze'de sivillerin sığındığı okula saldırı! Çok sayıda Filistinli hayatını kaybetti! Gazze'de sivillerin sığındığı okula saldırı! Çok sayıda Filistinli hayatını kaybetti! Haberi Görüntüle

''FRANSA BU HALKI KADERİNE TERK ETTİ''

''Fransa bu halkı kaderine terk etmiştir.'' diyen Aymeric Caron, ''Bu yüzden bana ne cevap vereceğinizi biliyorum Bay Attal. (Başbakan) Bana Fransa'nın harekete geçtiğini, Fransa'nın ateşkes çağrısında bulunduğunu, BM'deki kararlara oy verdiğini ve hatta bazen kabul etmediği şeyleri dile getirdiğini söyleyeceksiniz ama süreçteki etkimize dair bu boş sözler artık yeterli değil. Filistinlilerin uğradığı zulümlere hükümetinizin tepki vermemesi, ülkemizi Avrupa'nın utancı haline getiren bir suç ortaklığıdır. Eylem araçlarından biri Filistin devletinin tanınmasıdırç Ama Başkan bunun için henüz çok erken olduğunu ve duygularımızın bizi esir alaması gerektiğini söylüyor. O zaman benim sorum şu: Tam olarak ne bekliyorsunuz?  Orada yaşayan tek bir Filistinlinn kalmamasını mı?'' ifadelerini kullandı.

Bir önceki bayrak açma olayına tepki gösteren ve ağır cezalar veren Ulusal Meclis Başkanı Yaël Braun-Pivet, Filistin bayrağı giyen milletvekillerine “Genel Kurul, demokratik tartışmanın yeridir ve parlamenterlerin ifadeleri yalnızca sözlü olarak yapılır” demekle yetindi.

Dünyanın hızı yavaşladı günler uzamaya başladı! Bilim insanları felaket diyerek duyurdu! Çok daha kötü olacak Dünyanın hızı yavaşladı günler uzamaya başladı! Bilim insanları felaket diyerek... Haberi Görüntüle

''GAZZE'NİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ''

Yaël Braun-Pivet'in bu sözleri söylediği esnada bu sefer de LFI milletvekili Rachel Keke, Filistin bayrağı açarak tepkisini ortaya koydu. Rachel Keke, açıklamasında ''Meslektaşımız Filistin bayrağı açtığı için 15 gün uzaklaştırma cezası aldı. Güçleri yeterse hepimizi parlamentodan uzaklaştırsınlar. Gazze'nin yanında olmaya devam edeceğiz.'' dedi.

Bu duruma kızan Ulusal Meclis Başkanı oturumu derhal durdurdu. Ancak 5 dakika sonra yeniden makamına gelerek, Başkanlık Divanı’nın gereken cezayı vermek için toplanacağını açıkladı.

72 milyonluk bir dev doğuyor: Emperyalistlerin çanına ot tıkayan hamle 72 milyonluk bir dev doğuyor: Emperyalistlerin çanına ot tıkayan hamle Haberi Görüntüle

FİLİSTİN BAYRAĞI AÇTI DİYE PARA CEZASI ALMIŞTI

Bilindiği üzere Fransa Ulusal Meclisi’nde geçen hafta Sebastien Delogu, Filistin bayrağı açmış, bu davranışı karşısında meclis tarihinin en yüksek cezasını almıştı. Marsilya milletvekili 15 gün süreyle Ulusal Meclis'ten ihraç edilmiş ve milletvekili maaşı iki ay boyunca kesilmişti.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading