banner2

Fransa Mali'deki eyalete çöktü: El-Kaide'yi eğitiyorlar

Mali halkının nefret ettiği Fransa, bu ülkede yönetimi yeniden ele almak için istikrarsızlığa oynuyor. Ülke doğusundaki Kidal eyaletini dış dünyaya kapatan Paris, burada el-Kaide bağlantılı grupları eğitmeye başladı.

Dünya 12.10.2021, 10:50 12.10.2021, 11:49
Abone ol
Fransa Mali'deki eyalete çöktü: El-Kaide'yi eğitiyorlar

Afrika ülkesi Mali'de Fransız destekli Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita'nın 2020 Haziran'ında askeri darbeyle devrilmesinin ardından Macron yönetimi bu ülkede ayakta kalabilmek için her yolu deniyor. 

Darbe öncesi halkın önemli bir kısmının sokağa inerek sömürgeciliğe karşı gösteriler yaptığı ülkede Fransızlar şimdi Mali'nin doğusuna yerleşerek el-Kaide bağlantılı terör gruplarını eğitmeye başladı. 

Ülkenin Nijer ve Cezayir sınırındaki Kidal eyaletine yerleşen Fransız özel kuvvetleri, Mali'de yönetimi ele geçirmiş askerlerin bu eyalete girişine izin vermiyor. 

Kidal'ı Paris adına 'kurtarılmış bölge' ilan eden Fransız subaylar, burada silahlı grupları eğitiyor. Bu terör gruplarının önümüzdeki süreçte Mali'de istikrarı bozacak eylemler yapmasına kesin gözüyle bakılıyor. 

Mali'deki askeri yönetim, Fransa'ya karşı alınan önlemler kapsamında geçtiğimiz günlerde Rus güvenlik şirketi Wagner'le anlaşma yapmıştı. Rus paralı askerlerin bir süredir başkent Bamako'da görevde olduğu belirtiliyor. 

Rusya'dan güvenlik desteği alan Mali yönetimine karşı Paris'in attığı adımlara Mali Başbakanı Choguel Maiga dikkati çekti. Rus RIA Novosti ajansına verdiği demeçte Maiga, Fransa'nın Kidal'da kendisi için ayrı bir bölge oluşturduğunu belirterek şunları kaydetti:

"Nijer'deki terör gruplarıyla mücadele bahanesiyle 2013'te Kidal'a geldiler. Mali ordusunun Kidal'e girişini yasaklayan Fransa orada ayrı bir bölge oluşturdu. Peki orada ne yaptı? Ensaruddin (El Kaide terör örgütünün bir kolu) terör örgütünden 2 elebaşını başka bir terör örgütü oluşturmak için aldı. Fransa tarafından kontrol edilen bu bölgede hâlâ Mali hükümetinin hiçbir yetkisi yok. Fransız subaylar tarafından eğitilen silahlı gruplar var. Buna ilişkin kanıtlarımız var."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!