banner2

Fransa faşizm krizinde!

Müslümanlara karşı ayrımcılığın son yıllarda giderek arttığı Fransa’da bu kez başörtülü bir kadın ırkçı saldırıların hedefi oldu. Bölgesel seçimlerde seçim görevlisi olan Müslüman kadın önce başörtülü olduğu gerekçesiyle hakarete uğradı, ardından görevinin değişmesiyle karşı karşıya kaldı. Ülkede yükselen faşizm endişe nedeni.

Dünya 23.06.2021, 12:19 23.06.2021, 17:58
Abone ol
Fransa faşizm krizinde!

Fransa’da 20 Haziran’da yapılan bölgesel ve vilayetler seçimimlerinde, ülke siyasetinde son dönemde bilhassa Müslümanlar üzerinden yürütülen faşist politikalar daha görünür hale geldi.  Seçimlerin ilk turunda, bazı seçim görevlilerinin başörtülü olması ülkede tartışmalara yol açtı.

BAŞÖRTÜLÜ SEÇİM BÜROSU BAŞKANI'NA HAKARET

Ile-de-France bölgesindeki Vitry-sur-Seine kentinde Avrupa Ekolojisi-Yeşiller Partisinin Müslüman meclis üyesi Rachida Kabbouri, Val-de-Marne ilinde seçim bürosu başkanı olarak göreve başladı. Kabbouri’nin başörtülü olmasıyla ilgili şikayetlerin gittiği Val-de-Marne Valiliği, genç kadının görevini sandık görevlisi olarak değiştirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, Kabbouri’nin görev değişikliğine gerekçe olarak Fransız seçim yasalarına göre seçim bürosu başkanlarının devleti temsil etmeleri nedeniyle “tarafsızlık” ilkesine tabi olmaları gösterildi.

''AĞLAYACAK KADAR ADALETSİZ VE DIŞLANMIŞ HİSSETTİRİYOR''

Kabbouri, Le Parisien gazetesine yaptığı açıklamada, ağlayacak kadar adaletsizlik ve dışlanma hissettiğini belirtti.

Beklemediği bu durumun kendisini derinden etkilediğini söyleyen Kabbouri, sandık başında görev yaparken de bir kadının “İslamcı” dediğini ve hakaret ettiğini aktardı.

Öte yandan, aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisinin (RN) Ile-de-France bölgesi adayı Jordan Bardella’nın bölgesel seçimlerin ilk turunda oy vermek için gittiği Saint-Denis kentinde, başörtülü bir sandık görevlisi tarafından karşılanması medyada çokça konuşuldu.

BELEDİYE BAŞKANI AYRIMCILIĞA TEPKİ GÖSTERDİ

Saint-Denis Belediye Başkanı Mathieu Hanotin, Twitter üzerinden paylaştığı açıklamada, sandık görevlilerinin başörtü veya herhangi bir dini aidiyet belirten kıyafet giyebileceklerini ve simge takabileceklerini kaydetti.

Hanotin, seçim bürosunda tarafsızlık ilkesinin dini değil siyasi tarafsızlık gerektirdiğinin altını çizdi.

Saint-Denis Belediye Başkanı, Fransa’da başörtülü sandık görevlilerinin varlığını gayrimeşru ve skandal bulanlara cevaben, "Demokrasimizde asıl yeri olmayan şey, seçimlerin uygun şekilde yürütülmesine katkıda bulunan başörtülü bir kadın değil aksine, İslam'ı veya başka bir dini damgalamak için 'laiklik bayrağını' sallamaktan ibaret olan bu (tarz) söylemlerdir." ifadelerini kullandı.

FRANSA'DA BAŞARISIZ YÖNETİMLERİN KOZU MÜSLÜMANLAR

Müslümanlara yönelik baskı ve başörtüsü tartışması Fransa’da uzun süredir gündemde. Başarısız hükümetler toplumsal popülariteyi özellikle Müslümanları düşman ilan ederek yeniden kazanmaya çalışıyor. Zaten kırılgan bir yapıya sahip olan Fransız ekonomisi uzun süredir krizde. Emmanuel Macron’un emeklilik reformu ve özelleştirme planları, Sarı Yelekliler eylemleri, Kovid-19 pandemisi ülkede ekonomide büyük bir sarsıntıya neden olmuş durumda. Ekonomil kriz ortamında siyasetin dili popülistleşirken hedef gösterme ve fişleme zirveye çıktı. Ülke 2022 yılının Nisan ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine popülizm, İslam düşmanlığı, göçmen karşıtlığı ve yabancı düşmanlığının hakim olduğu bir ortamda gidiyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!