banner2

Fransa enerji krizine çözüm arıyor! Macron'dan 6 yeni nükleer reaktör kararı

Tüm dünyada enerji krizi patlak verirken Fransa'da bu durumdan oldukça muzdarip. Başbakan Emmanuel Macron bu kapsamda, ülkede 2050'ye kadar en az 6 yeni nükleer reaktör inşa edileceğini açıkladı. Reaktörlerin maliyetinin yaklaşık 50 milyar euro olması bekleniyor.

Dünya 11.02.2022, 13:15 11.02.2022, 13:25
Abone ol
Fransa enerji krizine çözüm arıyor! Macron'dan 6 yeni nükleer reaktör kararı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 6 yeni nükleer santral inşa edeceklerini söyledi.

FRANSA ENERJİ KRİZİNDE DIŞA BAĞIMLILIĞI AZALTMA HEDEFİNDE

Macron, Belfort kentinde yaptığı açıklamada, enerji konusunda ülkesinin dışa bağımlılığını azaltmayı ve sanayisini geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Fransa'nın gelecek on yıllarda fosil enerjiyi azaltmak için bugüne göre yüzde 60 daha fazla elektrik üretmesi gerektiğini ifade eden Macron, nükleer ve yenilebilir enerjiyi aynı anda geliştirmek istediklerini kaydetti.

8 SANTRAL PROJESİ BAŞLATILDI

Macron, EPR tipi 6 nükleer santral inşa edeceklerini ve ilave 8 santral projesinin başladığını belirtti.

İlk nükleer santralin inşasına 2028'de başlanacağı ve 2035'te hizmete açılacağını ifade eden Macron, ülkenin elektrik ihtiyaçları nedeniyle faaliyette olan mevcut nükleer santrallerin kapatılmayacağını söyledi.

FRANSA ELEKTRİĞİN YÜZDE 70'İNİ NÜKLEER ENERJİDEN SAĞLIYOR

Macron, 2050'ye kadar güneş enerjisi üretim kapasitesini neredeyse 10'a katlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Kasım 2021'de yaptığı açıklamada, Fransa'nın enerji alanındaki bağımsızlığını garanti edebilmek için onlarca yıldan sonra nükleer santral inşa etmeye karar verdiklerini ifade eden Macron, 2030'a kadar endüstri, teknoloji, nükleer ve sağlık gibi alanlara 30 milyar avro yatırım yapacaklarını kaydetmişti.

Fransa, 18 nükleer santralde faaliyette olan 56 reaktör ile elektriğin yaklaşık yüzde 70'ini nükleer enerjiden sağlıyor.

SARI YELEKLİLERİN EYLEMİ SEMBOL HALİNE GELMİŞTİ

Fransa'da yaşanan enerji krizi nedeniyle ülkede çok sayıda protesto meydana gelmiş, akaryakıt vergilerinde artışa karşı, göstericiler önce bazı yolları trafiğe kapatmanın yanı sıra alışveriş merkezleri, yakıt depoları ve havalimanlarına erişimini engellemişti.
Sarı yeleklerinin eylemi adeta sembol haline gelmişti. Görünen o ki yakın zamanda enerji krizine karşı ve Macron'un politik tavrına karşın halkın öfkesi yatışacak gibi değil...

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!