Fransa'da Rus turistlere bir garip yasak! Buraya girmelerine izin verilmiyor

Fransa, başkent Paris'te bulunan Vincennes Şatosu'nu Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişimi sebebiyle Rus turistlerin ziyaretine kapattığını açıkladı.

Dünya 09.08.2022, 18:17 09.08.2022, 18:42
Abone ol
Fransa'da Rus turistlere bir garip yasak! Buraya girmelerine izin verilmiyor

Fransa, Rus turistlere karşı radikal bir yasak kararıyla gündeme geldi. Başkent Paris'te bulunan Vincennes Şatosu'nun Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişimi sebebiyle Rus turistlerin ziyaretine kapatıldığı bildirildi. 

Geçmişte Fransız krallarının yaşadığı ve Avrupa'nın en iyi korunmuş yapıları arasında yer alan şato, genellikle gezi turları, konserler, tiyatro oyunları ve diğer etkinlikler için kullanılıyor. 

FRANSIZ SİLAHLI KUVVETLERİNİN ARŞİVİ BURADA SAKLANIYOR 

Diğer yandan Vincennes Şatosu, Fransız Silahlı Kuvvetlerinin tarihi arşivlerinin önemli bir bölümünü bünyesinde barındırıyor. 

Her yıl yaklaşık 150 bin ziyaretçi kabul eden şatoya yetişkinler giriş ücreti olarak 9,50 euro ödüyor.

28 Temmuz'da 2 Rus kadın turistin Vincennes Şatosu'na girmesine izin verilmediği bildirildi. 

2 RUS TURİSTİN GİRMESİNE İZİN VERİLMEDİ 

Fransa'da 5 aydır bulunan 31 yaşındaki Rus kadınlardan biri, Şato girişinde güvenlik görevlisinin pasaportunu görmek istediğini daha sonra güvenlik görevlisinin kendisine "Rus olduğu için" Şato'ya giremeyeceğini söylediğini belirtti.

Fransa hükümeti verilerine göre, Rusya'nın 24 Şubat günü başlattığı işgal girişiminin ardında 100 bin Ukraynalı sığınmacı Fransa'ya kabul edildi. 

73 BİN RUS FRANSA'DA YAŞIYOR 

Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE) ise geçtiğimiz yılın verilerine göre Fransa’da 73 bin 500 Rus göçmenin yaşadığını belirtti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!