banner2

Fransa'da pediatri krizi: Çocuklar yoğun bakımdan çıkarılıp hastaneden gönderiliyor

Fransa'da yetersiz olan sağlık hizmetleri bronşiolit salgını ile yeni bir krize yol açtı. Çocuklarda bronşiolit vakaları hızla artarken hastanelerdeki yataklar ve sağlık hizmetleri yetersiz kalıyor. Ile-de Frence bölgesindeki hastanelerde yatan tam 30 çocuk yetersiz hizmetler yüzünden farklı hastanelere sevk edildi. Çalışma koşullarını protesto eden sağlık çalışanları ise bugün Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a mektup iletmek üzere Ellyse Sarayı'na yürüyecek.

Dünya 02.11.2022, 11:37 02.11.2022, 11:54
Abone ol
Fransa'da pediatri krizi: Çocuklar yoğun bakımdan çıkarılıp hastaneden gönderiliyor

Fransa, pediatri hizmetlerinde eşi görülmemiş bir krizle karşı karşıya kaldı. Paris ve yakınlarında bulunan hastaneler sağlık çalışanlarının sayısının yetersiz olması nedeniyle hasta çocuklar servislerden çıkarılarak başka hastanelere nakledilmeye başladı. Bronşiolit vakalarındaki hızlı artış karşısında hastane çalışanları ve yoğun bakım üniteleri yetersiz kalıyor. 

30 ÇOCUK HASTANELERDEN GÖNDERİLDİ

Ile-de France bölgesinde ki pediatri servislerinde tam 30 çocuk yatak ve personel eksikliği yüzünden farklı bölgelerdeki hastanelere sevk edildi. Sağlık bakanı, Fransa'nın pediatrik sağlık sektöründe kriz olarak adlandırılan durumu ele almak için Çarşamba günü sağlık çalışanları ile görüşeceğini söyledi.

HÜKÜMETİN DUYURUSU KARŞILIK BULMADI: 'YAPISAL DEĞİŞİKLİK GEREKİYOR'

Pediatri hizmetlerinde eşi görülmemiş bir krizle karşı karşıya kalan hükümet, Pazar günü "acil bir eylem planı" uygulanacağına dair söz verdi ve 150 milyon euroluk bir yardım paketi açıkladı. Fakat hükümetin duyurularının yeterli olmayacağına inanan sağlık çalışanları kalıcı bir yapısal değişikliğin gerekli olduğunu düşünüyor. 

BÜTÜN FRANSA SALGINDAN ETLİLENDİ

Paris Bölgesel Sağlık Kurumu 3 Ekim'de bronşiollit salgını olduğunu ve "son üç hafta içinde bronşiolit sebebiyle hastanelere başvuran çocuk sayısında büyük bir artış olduğunu" duyurdu. Fransız halk sağlığı otoritelerine göre neredeyse tüm ülke bronşiolit ile mücadele ediyor. 

ÇOCUKLARIN EN AZ 2 GÜN HASTANEDE YATMASI GEREKİYOR

Bronşiolit enfeksiyonu salgın boyutuna ulaşırken iki yaşın altındaki çocukların dörtte birinden fazlasının nefes alma güçlüğü nedeniyle iki ila dört gün hastaneye yatırılması gerektiği bildiriliyor. Fakat aynı dönemde Fransa acil servisleri personel sıkıntısıyla mücadele ediyor. 

SAĞLIK ÇALIŞANLARI AYAKLANDI! SARAYA YÜRÜYECEKLER

Ekim ayının başlarında 7.000 pediatrik sağlık çalışanı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a çalışma koşulları ve hastalara gerektiği gibi bakılmaması konusunda bir mektup yazmnış ve Macron'u “sorumsuz siyasi eylemsizlik”le suçlamıştı. Sağlık çalışanları Macron'a kişisel bir mektup iletmek için yürüyüş düzenliyor. Necker Çocuk Hastanesi önünde bugün başlayacak yürüyüş, Elysee Sarayı’nda son bulacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!