banner2

Fransa'da hedef yine Müslümanlar! Olimpiyatlarda başörtüsü takmak yasaklandı!

Fransa Spor Bakanı Amelie Oudea-Castera tarafından yapılan açıklamaya göre, Fransa'da 2024'te düzenlenecek Paris Olimpiyat Oyunları'nda Fransız sporcuların başörtüsü takması yasaklandı.

Dünya 25.09.2023, 16:24 25.09.2023, 17:16
Abone ol
Fransa'da hedef yine Müslümanlar! Olimpiyatlarda başörtüsü takmak yasaklandı!

Bakan Oudea-Castera, başkent Paris'te 26 Temmuz-11 Ağustos 2024'te düzenlenecek Olimpiyat Oyunları'na katılan Fransız ekiplerindeki sporcuların başörtüsü takmalarının yasaklandığını açıkladı.

FFF'NİN MAÇLARINDA DA BAŞÖRTÜSÜ TAKILMIYOR 

.Alınan kararla ilgili Fransız Bakan, sporda katı bir "laiklik rejiminin" uygulanmasından yana oldukları için bu kararın alındığını ifade etti. Fransız sporcular, FFF'nin maçlarında da başörtüsü takamıyor

İPTAL İÇİN DANIŞTAY'A BAŞVURDULAR

"Les Hijabeuses" (Başörtülüler) olarak bilinen futbolculardan oluşan topluluk, Fransa Futbol Federasyonunun (FFF) 2016'dan bu yana başörtüsüne izin vermemesi nedeniyle bu yasağın iptali için Danıştaya başvuruda bulunmuştu.

DİNİ SİMGELERİ TAKMAK MAÇLARDA YASAK 

FFF'nin iç tüzüğündeki ilk madde, futbolcuların dini aidiyetlerini gösteren kıyafet veya simgeleri maçlarda taşımasını yasaklıyor. Danıştay, 29 Haziran'da, kadın futbolcuların FFF'nin maçlarında başörtüsü takma yasağını onaylamıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!