Fransa'da enflasyon her ay yeni rekor kırıyor! Macron Fransız basınının hedefinde

Avrupa'nın ikinci en büyük ekonomisi olan Fransa'da enflasyon verileri açıklandı. Fransa İstatistik Ajansı'nın açıkladığı verilere göre enflasyon yüzde 5,8'den yüzde 6,5'a yükseldi.

Dünya 30.06.2022, 11:08 30.06.2022, 12:41
Abone ol
Fransa'da enflasyon her ay yeni rekor kırıyor! Macron Fransız basınının hedefinde

Euro Bölgesi'nin en büyük ikinci ekonomisi olan Fransa'da enflasyon Haziran ayında enerji ve gıda maliyetlerindeki sert artış sonrası yüzde 5,8'den yüzde 6,5'e yükseldi. 

Diğer yandan enflasyonun aylık bazda yüzde 0,8 oranında arttığı görülürken beklentilerin yüzde 0,9 olduğu bildirildi. 

SON 37 YILIN YENİ REKORU KIRILDI

Ülkede enflasyon haziranda yıllık bazda yüzde 6,5'e ulaştı. Enflasyondaki artış 1985 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıkarken, en büyük artış yüzde 27,8 ile enerji fiyatlarında kaydedildi.

FAİZ ARTIRIMI TARTIŞMALARI ALEVLENEBİLİR 

Fransa'da açıklanan enflasyon rakamı, Avrupa Merkez Bankası'nın Temmuz'da devreye almayı planladığı 25 puanlık politika faiz artışı tartışmalarını artırabilir. 

Ayrıca dün İspanya'da enflasyon yüzde 10 ile çift haneye ulaşmış, Almanya'da ise tahminlerin altında gerçekleşmişti. 

TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ DİBİ GÖRDÜ 

Enerji maliyetlerindeki artışı frenlemek için yaklaşık 25 milyar euro'luk harcama yapıldı. Ancak bu çabalara rağmen ülkede Tüketici Güveni ve ekonomi enflasyondaki artıştan darbe aldı.

VERGİLERDEN FERAGAT EDİN ÇAĞRISI

Diğer yandan enflasyonda yaşanan baskı Fransız halkını isyan durumuna getirdi. Fransız basını hükümetin vergilerden fedakarlık etmesi gerektiğini yazdı. 

MACRON FRANSIZ BASINININ HEDEFİNDE 

Diğer yandan 'Et enflasyon kurbanı', 'Memur maaşları: Kurumlar köşeye sıkıştı' gibi başlıklar atılırken, Macron'a tepkiler giderek artıyor. 

MACRON ENFLASYONLA MÜCADELE EDECEĞİM DEMİŞTİ

Geçtiğimiz dönemde Le Pen'i aşarak yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron, iktidara geçtiğinde ilk hamle olarak enflasyonla mücadele edeceğini duyurmuştu. 

25 MİLYAR YARDIM PAKETİ SÖZÜ VERDİ AMA FRANSA'NIN BORCU GELİRİNİ GEÇTİ

Macron hükümeti Fransız halkı 25 milyar euro yardım paketi hazırlarken, Fransa'nın toplam borcunun yıllık milli geliri çoktan aştığı belirtildi.

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!