banner2

Fransa'da enerji krizi üretim sektörünü vurdu! Fabrikalar teker teker kapanıyor

Fransa'da enerji krizi vatandaşları derinden etkilerken, işletmeleri de vurmaya başladı. Fransız Le Monde gazetesi enerji fiyatlarına karşı direnemeyen fabrikaların üretimi durdurmak zorunda kaldıklarını yazdı.

Dünya 21.09.2022, 10:35 21.09.2022, 11:23
Abone ol
Fransa'da enerji krizi üretim sektörünü vurdu! Fabrikalar teker teker kapanıyor

Avrupa'da enerji fiyatları katlanarak artarken, Fransa'da işletmelerin bu fiyatlara dayanamayarak üretimi sonlandırmaya başladığı bildirildi. Fransa merkezli Le Monde gazetesi söz konusu olayı 'Enerji fiyatları artıyor, fabrikalar kapanıyor' başlıklı haberinde manşete taşıdı. 

Söz konusu haberde, hükümetin açıkladığı enerji tasarruf tedbirleri ve çabalarının yükselen enerji fiyatları karşısında fabrikaların üretime ara vermesi ile sonuçsuz kaldığına dikkat çekildi. 

ENERJİ KRİZİ FABRİKALARI BATIRDI 

Fransız merkezli cam üretim fabrikası Duralex'in 5 ay boyunca üretim yapmayacağı hatırlatılırken, çelik üreticisi olan LME isimli firmanın 31 Aralık'tan itibaren kuzeydeki fabrikalarında üretimi durduracağına, ArcelorMittal'in üretimi yavaşlattığına ve Arc France'ın üretimini yarı yarıya düşürdüğü belirtildi. 

Diğer yandan Fransa'da üretimini durduran ve azaltan fabrika listesinin giderek uzadığına dikkat çekildi. 

ÜRETİM SEKTÖRÜ YOK OLUYOR 

Nancy yakınındaki Custines'te Le Bronze-Alloys grubuna bağlı döküm firmasının 16 Eylül'de kapama kararını duyurduğuna vurgu yapılan haberde şu ifadelere yer verildi: 

Ayrıca çelik, cam, metal endüstrisi ile yoğun enerji tüketimine ihtiyaç duyan küçük ve büyük ölçekli on binlerce şirket kapanma tehdidiyle karşı karşıya.

FABRİKALARIN GELİRLERİ YÜZDE 30'DAN FAZLA DÜŞTÜ 

Fransa Girişim ve Girişimciler Federasyonunun (FEEF) 22 bin üyesinin yüzde 42'sinin bu yıl sonu kazançlarının yüzde 30'dan fazla düşmesini bekledikleri ifade edilerek, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Genel Konfederasyonunun üyeleri arasında yaptığı anketlere dayanılarak, 150 bin tane şirketin tehdit altında olduğu tahmin ettiği bildirildi. 

HÜKÜMETİN DESTEKLERİ KARMAŞIK VE YETERSİZ 

Hükümetin şirketleri desteklemek için açıkladığı önlemlerin karmaşık ve çok kısıtlı olduğu belirtilirken işletmelerin elektrikte tavan fiyat uygulaması istediğine dikkat çekildi. 

ÜRETİM AZALDI FATURALAR ARTTI 

Haberde, Arc France'in siparişleri azaldığı halde doğal gaz faturasının 2022'de 75 milyon avroya ulaşarak geçen yılın 4 katına çıktığı ve önceden bir ürünün fiyatının yüzde 10'unu oluşturan gaz maliyetinin şimdi yüzde 40'ını ulaştırdığı örneği paylaşıldı.

Şirketin, birkaç hafta içinde 9 fırınından 4'ünü kapatmayı planladığı belirtilen haberde, firmanın 4 bin 900 çalışanından 1600'üne 2 gün kısmi işsizlik uygulayacağı ve bu kişilere maaşlarının yüzde 84'ünün ödeneceği, bunun yüzde 72'lik kısmını devlet öderken, yüzde 12'lik kısmını şirketin ödeyeceği belirtildi.

DURALEX 5 AY BOYUNCA KEPENK İNDİRECEK

Fransa'da, bir diğer cam üreticisi Duralex'in de geçen yıl 2,5 milyon avro olan, bu yıl 12-13 milyon avroya ulaşan enerji faturası karşısında 1 Kasım'dan itibaren fırınını kapatacağı ve 5 ay boyunca üretimi durduracağı, ayrıca fabrikada çalışan 250 işçinin kısmı işsizlik statüsüne alınacağı ve maaşlarının yüzde 95'inin ödeneceği ifade edildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!