banner2

Fransa'da 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten hapis cezası! Macron'un portrelerini ters çevirdiler

Fransa Yüksek Mahkemesi, çarşamba günü Macron'un portresini ters çevirerek protesto yapan 12 kişinin mahkumiyetine karar verdi. İklim değişikliğindeki eylemsizliği protesto eden göstericiler Cumhurbaşkanına hakaret suçlaması ile hapis cezasına çarptırıldı.

Dünya 19.05.2022, 14:39 19.05.2022, 15:21
Abone ol
Fransa'da 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten hapis cezası! Macron'un portrelerini ters çevirdiler

Fransa'da iklim aktivistlerinin 13 Mart 2020'de Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un portresini ters çevirerek hükümetin herhangi bir eylemde bulunmamasını protesto etmeleri 'Cumhurbaşkanına hakaret' sayıldı. 

Yargıtay'a giden davada eylemcilerin lehine ilerleyen davada son karar verildi. 

CUMHURBAŞKANINA HAKARETTEN HAPİS CEZASI ALDILAR 

Fransa Yüksek Mahkemesi tarafından verilen kararda 12 eylemcinin Macron'un portresini ters çevirmeleri sebebiyle 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçu işledikleri dolayısı ile hapis cezasına çarptırılmaları gerektiği belirtilerek bu yönde karar verildi. 

ÖNCE PARA CEZASI SONRA HAPİS 

Davanın ilk duruşmasında aynı hareketi yapan 8 eylemci serbest bırakılmıştı. Diğer yandan belediye binalarında bulunan portreleri alarak ters çeviren 12 eylemci de 'hırsızlık' suçlamasından 200 ila 500 euro arasında para cezasına çarptırılmıştı. 

'YARGITAY BİZİ ANLAMIYOR'

Daha sonra tekrar görülen davada 12 eylemci için hapis cezası verildi. Söz konusu kararla ilgili değerlendirmede bulunan Şiddetsiz Eylem COP21 hareketinin (ANV-COP21) sözcülerinden biri olan Cécile Marchand "Bu, Yargıtay'ın eylemlerimizi anlamadığını gösteriyor." sözlerini kaydetti.

151 MACRON PORTRESİ İNDİRİLMİŞTİ  

ANV-COP 21'e göre 2019'dan bu yana "151 portrenin indirildiği" "Macron'u alalım" kampanyası, Devlet Başkanının iklimsel ve sosyal eylemsizliğini kınamayı amaçlıyordu. Sivil itaatsizlik eylemi şiddet gösterisi olmadan, kameralar önünde gerçekleştirildi. Portreler ise eylemler sırasında baş aşağı olacak şekilde sallandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!