banner2

Fransa'da büyük panik! Akaryakıt çalışanları greve gidiyor

Fransa'da, Total çalışanlarına 3 günlük grev çağrısı paniğe yol açtı. Grev çağrısının akabinde Twitter'da da "TotalEnergies" gündem başlıkları arasına girdi. Total istasyonlarında akaryakıt tedarikinin sekteye uğrayabileceği konuşuluyor.

Dünya 28.09.2022, 08:40 28.09.2022, 08:53
Abone ol
Fransa'da büyük panik! Akaryakıt çalışanları greve gidiyor

Fransa merkezli çok uluslu petrol şirketi TotalEnergies çalışanlarından iş bırakmaları istendi. Fransa'nın en büyük işçi konfederasyonu CGT'nin, TotalEnergies çalışanlarını 3 günlük greve çağırması ülkede paniğe neden oldu. Grev çağrısı, TotalEnergies istasyonlarında akaryakıt tedarikinin sekteye uğrayacağı endişesine yol açtı.

ACİL MAAŞ ARTIŞI TALEP EDİLDİ

Liberation gazetesinin haberine göre, CGT, TotalEnergies yönetiminin işe alımlarını durdurma kararını protesto ederek 2022 için çalışanlara yüzde 10'a varan "acil maaş artışı" yapılmasını talep etti.

3 GÜNLÜK GREV ÇAĞRISI

Konfederasyon, Fransa'da bünyesinde 35 bin kişinin çalıştığı şirketin özellikle rafineri çalışanlarını, bugünden itibaren 3 günlük greve ve istasyonlarda akaryakıt tedarikini engellemeye çağırdı.

CGT temsilcisi Benjamin Tange, çalışanların grev çağrısına uyması durumunda TotalEnergies'in petrol rafinerilerindeki üretimde yüzde 30'a kadar düşüş olabileceğini açıkladı.

GREV DİĞER SEKTÖRLERE DE UZANABİLİR

Öte yandan şirket yönetimi ile sendika temsilcileri arasında gün içinde görüşme yapılması öngörülüyor. Sendika, şirket yönetimiyle anlaşmaya varılmaması durumunda perşembe gününden itibaren Total grubuna ait diğer sektörlere yönelik üretim sahalarında da greve gitmeyi planlıyor.

TotalEnergies'nin, Ukrayna-Rusya Savaşı'yla petrol ve gaz fiyatlarındaki artışa bağlı olarak 2022'nin ilk çeyreğinde yüksek düzeyde kar elde ettiği belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!