banner2

Fransa'da asgari ücret tartışması: Vatandaşlar geçim sıkıntısı yaşarken o gazete 'zam gerekli mi' diye sordu

Fransızlar büyük bir geçim sıkıntısıyla başa çıkmaya çalışırken Le Télégramme gazetesi ise asgari ücret zammını tartışmaya açtı. Fransız gazetesi zam gerekli mi diye sordu. Vatandaşlar ise Fransız gazetesinin başlattığı ankete "Düşük maaşlarımızla devam edemeyiz. Nasıl yemek yeriz? Faturaları nasıl öderiz?" şeklinde cevap verdi.

Dünya 24.11.2022, 16:43 24.11.2022, 18:13
Abone ol
Fransa'da asgari ücret tartışması: Vatandaşlar geçim sıkıntısı yaşarken o gazete 'zam gerekli mi' diye sordu

Fransa'da asgari ücret alan çalışanlar geçim sıkıntısıyla karşı karşıyayken Le Télégramme gazetesi internet sitesinde bir çağrı başlattı ve "asgari ücret zammı gerekli mi" diye sordu. Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron'un asgari ücret zammı vaadinin ardından Le Télégramme, zammın gerekli olup olmadığını tartışmaya açtı.

'DÜŞÜK MAAŞLARIMIZLA DEVAM EDEMEYİZ'

Fransız gazetesinin başlattığı ankete vatandaşlar ise "Düşük maaşlarımızla devam edemeyiz. Nasıl yemek yeriz? Faturaları nasıl öderiz? Bundan sonra çocukları naısl memnun ederiz?" şeklinde cevapladı.

'SİNEMAYA GİTMEK BİLE LÜKSE DÖNÜŞTÜ'

33 yaşındaki Gouniad "enflasyonun beslenme ve barınmaya bile zor izin verdiğini" söyledi ve sinema ve restoranda yemek yeme gibi mütevazı aktivitelerin bile lükse dönüştüğüne dikkat çekti.  Ayda bin 300 Euro alan bir Fransız ise artan yaşam maaliyetine karşı her ay büyük zorluk çektiğini söyledi. 

MECLİS NE KARAR VERECEK?

Fransa Ulusal Meclis'i bugün asgari ücreti bin 600 euroya çıkaracak öneri tartışıldı. Fransız milletvekilleri asgari ücretteki artışı diğer Avrupa ülkelerinde de benzer artışların konuşulması sebebiyle desteklerken le Telegramme gazetesi ise asgari ücret zammına karşı bir tutum sergiledi. Meclis'in verdiği karar ise henüz bilinmiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!