banner2

Fransa'da 12-17 yaş için Moderna aşısına onay geldi

Fransa'da, Yüksek Sağlık Otoritesi 12-17 yaş arası gençler için koronavirüse karşı Moderna aşısını onayladı.

Dünya 29.07.2021, 01:40
Abone ol
Fransa'da 12-17 yaş için Moderna aşısına onay geldi

Fransa'da, Yüksek Sağlık Otoritesi'nden (HAS) tarafından yapılan açıklamaya göre, Amerikan Moderna şirketinin geliştirdiği aşının tavsiye edilen stratejiye uygun bir şekilde öncelikle başka hastalıkları bulunan ya da bağışıklığı düşük olan gençlerde, daha sonra hastalığı olmayan gençlerde virüsün dolaşımını düşürmek, gençlerin sosyal hayatlarını normale döndürmek ve eğitime erişimlerini korumak için uygulanabileceği belirtildi.

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Moderna şirketine ait bilimsel adı Spikevax olan aşının 12-17 yaş gençlere uygulanmasına 23 Temmuz tarihinde onay vermişti.

Pfizer aşısından sonra Fransa'da gençler için onaylanan ikinci aşı Moderna aşısı oldu. Pfizer, 15 Temmuz tarihinden bu yana 12 yaş ve üstü gençlere uygulanıyor.

12-17 YAŞ ARASI GENÇLERİN YÜZDE 12'Sİ TAM AŞILANDI

Fransa Halk Sağlığı Kurumunun paylaştığı verilere göre, 25 Temmuz tarihi itibarıyla 12-17 yaş arası gençlerin yüzde 32'si en az 1 doz aşı olurken yüzde 12'si tam aşılandı.

Bunun yanı sıra Fransa Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer, aşılama oranını artırmak için eğitim yılının başından bu yana ortaokul ve lise binalarında veya yakınlarında 6 bin ila 7 bin aşı merkezinin açılacağını duyurdu.

AŞI OLMAYAN GENÇLER OKUL GEZİLERİNE GİDEMEYECEK

İlkokullarda bir öğrenci pozitif çıktığı zaman sınıfı kapatma kuralının uygulanmaya devam edileceğini belirten Blanquer, ortaokul ve liselerde aşı olmayan öğrencilerin dışlanacağını ve uzaktan eğitim alacağını aktardı.

Blanquer, aşı yaptırmayan gençlerin okul gezisi kapsamında sinema veya yüzme havuzuna gidemeyeceğini de söyledi.

Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire de koronavirüs sağlık ruhsatının büyük alışveriş merkezlerinde valiliklerin kararına göre vaka sayısının yükselmesi halinde uygulanabileceğini bildirdi.

VAKA SAYISI 6 MİLYONU GEÇTİ

Halk Sağlığı Kurumu tarafından paylaşılan verilere göre, Fransa’da 27 Temmuz tarihi itibarıyla, koronavirüs bulaşan kişi sayısı 6 milyon 26 bin 115 oldu.

Dün 26 bin 871 yeni vaka kaydedilirken 28 kişinin yaşamını yitirmesiyle ülkede virüs kaynaklı vefat eden kişi sayısı 111 bin 725'e yükseldi.

Hastanelerde 978'i yoğun bakımda olmak üzere 7 bin 137 kişinin tedavisi sürüyor.

Ülkede son 7 günde içinde koronavirüs testlerinin pozitif çıkma oranı yüzde 4,1'e düştü.

Fransa Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan verilere göre, 27 Aralık 2020'den bu yana ilk doz koronavirüs aşısı yapılan kişilerin sayısı 40 milyon 719 bin 515'e ulaştı, 34 milyon 26 bin 476 kişiye de ikinci ya da üçüncü doz aşı uygulandı. Toplamda 71 milyon 145 binden fazla doz aşı yapıldı.

YASA AĞUSTOSTA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Parlamentodan 26 Temmuz tarihinde geçen koronavirüs ile mücadele yasası, Anayasa Konseyi onaylarsa 9 Ağustos tarihinde yürürlüğe girecek.

Yasa, hastane ve bakımevi çalışanlarına, itfaiyecilere koronavirüs aşısı olma zorunluluğu getiriyor.

Yasa, belli etkinlik ve mekanlara girişte, koronavirüs aşısı olduğunu belgelemeyi, son 48 saat içinde yapılmış negatif PCR testi sonucunu göstermeyi ya da son 6 ayda hastalığa yakalanıp iyileştiğini kanıtlamayı gerektiren Kovid-19 ruhsat uygulamasını konser gibi geniş katılımlı etkinliklerin yanı sıra kafe, restoran, toplu taşıma ve 50 kişiden fazla kapasiteli kapalı mekanlar ile eğlence parklarında da zorunlu hale getiriyor.

Alışveriş merkezlerinin koronavirüs ruhsat uygulamasının dışında tutulduğu yasa, iş yeri sahiplerinin çalışanlarından koronavirüs aşısı ya da ruhsatı talep etmeleri halinde, bunu reddeden çalışanlarının maaşını kesmesine imkan tanıyor.

Yasa, 30 gün içerisinde 3 kez koronavirüs sağlık kartı kontrolü yapmadığı belirlenen işletme sahiplerine 1 yıla kadar hapis ve 9 bin avro para cezası öngörüyor.

Tartışmalı yasa tasarısı, "sağlık diktatörlüğü" olarak nitelendirilmiş, 25 Temmuz tarihinde Fransa genelinde resmi verilere göre 160 binden fazla kişinin katıldığı gösterilerde protesto edilmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!