DOLAR
12.83 3.73
EURO
14.50 3.51
ALTIN
736.63 3.33
BIST
1,808.79 1.82

Forbes: Türkiye insansız kara aracı İKA teknolojisinde ABD için tehlikeli bir rakip

Türkiye savunma sanayii, dünya basınında gündem olmaya devam ediyor. Bu kez Amerikan dergisi Forbes, insansız kara araçlarını gündeme aldı. Dergide çıkan makalede ABD'nin İKA teknolojisindeki en ciddi iki rakibinden birinin Türkiye olacağı ifade edildi.

Dünya 25.11.2021, 11:37 25.11.2021, 12:23
Forbes: Türkiye insansız kara aracı İKA teknolojisinde ABD için tehlikeli bir rakip

ABD siyasetinde tartışma konusu olan hatta İHA'lar için 'İhracatı yasaklansın' teklifinin bile gündeme getirildiği Türk savunma sanayii, ülkede konu olmaya devam ediyor. Bu kez İHA'lar değil, İKA'lar yani 'insansız kara araçları' mercek altında. 

İHA'lar üzerine çalışan araçtırmacı David Hambling, Forbes dergisi için kaleme aldığı yazıda, ABD'nin ürettiği insanız kara araçlarını (İKA) inceledi. Hambling yazısında Amerikan İKA'larının gücüne vurgu yaptı, İKA'ların tatbikatlarda kullanılmaya başlandığını belirtti.

Forbes: Türkiye İKA teknolojisinde tehlikeli bir rakip

'TÜRKİYE İKA'DA ABD'NİN CİDDİ RAKİBİ'

Amerikalı yazar bu konuda ABD'ye rakip olan ülkeleri de yazdı. En ciddi rakip olarak ise Rusya ve Türkiye'yi gösterdi.

Rus İKA'ları dışında ABD'nin ciddiye alması gereken başka bir rakibi daha olduğunu kaydeden Hambling, Türkiye'nin önümüzdeki yıllarda -tıpkı SİHA'larda olduğu gibi- bu piyasanın önemli gücü olacağını vurguladı:

"Geçen yıl Türkiye, roketler dahil olmak üzere bir dizi silah seçeneğine sahip silahlı İKA'lar üreteceğini açıkladı. Türkiye son derece başarılı bir İHA ihracatçısı. Bu Türk yapımı silahlı robotlar da (İKA) yakında Kuzey Afrika ve diğer yerlerdeki savaş alanlarında ortaya çıkmaya başlayabilir. ABD'ninki kadar sofistike olmayabilirler. Ancak yine de karşı koymak için taktikler geliştirilmesi gereken tehlikeli yeni rakip olabilirler."

TÜRKİYE'NİN İNSANSIZ KARA ARAÇLARI (İKA) NEDİR?

İKA aslında hafif insansız kara aracı. Meskun mahal operasyonlarında kullanılmak üzere geliştirilen araçlar zor şartlarda taktik harekat kabiliyetine sahip. 

Kolay taşınabilir, keşif gözetleme, EYP tespit, haritalama, silah modülü, patlayıcı taşıma bırakma amacı ile kullanılabilen, gelişmiş haberleşme yeteneğini bünyesinde barındırıyor. Bu sayede uzaktan kontrolleri sağlanabilen farklı konfigürasyonlardaki Hafif Sınıf İnsansız Kara araçları, zorlu arazi koşullarında güvenlik güçlerinin etkinliğini artırıyor.

Forbes: Türkiye İKA teknolojisinde tehlikeli bir rakip

TÜRKİYE SERİ ÜRETİME GEÇİYOR

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen orta ve ağır sınıf insansız kara araçlarının seri üretimine yönelik imzalar 9 Kasım'da atılmıştı. Törende konuşan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, "Muharebe ortamında amacımız kuvvetlerimizin hasımlarına korku salan ve onları alt eden bir imkana kavuşması, görünmeden gören, sezilmeden sezen, vurulmadan vuran bir yapıya kavuşması" ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: HABER 7

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!