banner2

Finlandiya'dan NATO açıklaması: Türkiye tarih vermedi

Türkiye, NATO üyeliğinin onayı konusunda Finlandiya'ya tarih vermedi. Finlandiya Dışişleri Bakanı Haavisto, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Türkiye'den Stockholm'de yaşanan olay nedeniyle herhangi bir gün bildirilmedi" dedi.

Dünya 25.01.2023, 15:26 25.01.2023, 16:29
Abone ol
Finlandiya'dan NATO açıklaması: Türkiye tarih vermedi

Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz günlerde İsveç'in başkenti Stockholm'de Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan, Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakarak skandal bir olaya imza atmıştı. Skandal eylemin ardından Türkiye başta olmak üzere islam dünyası ayağa kalkmıştı. Ayrıca dünyanın birçok ülkesinden kınama mesajlar gelmişti. Yaşanan bu gelişmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO üyeliği konusunda İsveç'e önemli mesajlar vermişti.

ERDOĞAN'DAN İSVEÇ'E 'NATO' VETOSU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yapılan kabine toplantısı sonrası "Böyle bir kepazeliğin yaşanmasına sebebiyet verenlerin NATO'ya başvuru konusunda artık bizden herhangi bir hayırhahlık beklemeyeceği açıktır. Terör örgütlerinde caddelerinizde, sokaklarınızda cirit attıracaksınız ondan sonra bizden NATO'ya girmesi için destek bekleyeceksiniz. Yok böyle bir şey." demişti.

''NATO ÜYELİĞİ İÇİN FİNLANDİYA'YA GÜN VERİLMEDİ''

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın resti sonrası İsveç'i NATO korkusu sararken Finlandiya'yı da aldı bir telaş. Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics ile Riga'da bir görüşme gerçekleştirdi. Haavisto, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye ve Macaristan dışındaki ülkelerin Finlandiya'nın NATO üyeliğini onayladığını ifade ederek, "Türkiye'den Stockholm'de yaşanan olay nedeniyle herhangi bir gün bildirilmedi. Stockholm'deki son gösteriler, durumu yalnızca uzattı ve şiddetlendirdi." dedi.

DEVLET GÜVENLİĞİ SAĞLANDI

Haavisto, Finlandiya ve İsveç'in halihazırda NATO'nun mevcut girişimlerine aktif olarak dahil olduğunu, her iki ülkenin NATO ile birlikte üye devletlerin güvenliğini sağladığını belirtti.

AMAÇ SINIRI GÜVENLİ HALE GETİRMEK

Finlandiya'nın Rusya ile 1300 kilometrelik bir sınırı paylaştığını hatırlatan Haavisto, Helsinki'nin amacının, NATO'nun Finlandiya ile Rusya arasındaki sınırını güvenli hale getirmek olduğunu ifade etti.

Haavisto, NATO üyeliği konusunda Macaristan'ın onayını şubat sonu itibarıyla beklediklerini de kaydetti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!