Finlandiya'dan kritik Türkiye açıklaması: NATO müttefiki Türkiye'nin güvenliğine bağlıyız

NATO'ya üye için başvuru yapan ancak Türkiye tarafından üyeliği kabul görmeyen Finlandiya'da Başbakan Sanna Marin, gelen itirazın diyalog ve yanlış anlaşılmaların giderilmesi yoluyla aşılabileceğini söyledi.

Dünya 19.05.2022, 18:57 19.05.2022, 18:57
Abone ol
Finlandiya'dan kritik Türkiye açıklaması: NATO müttefiki Türkiye'nin güvenliğine bağlıyız

Finlandiya ve İsveç'in, NATO'ya üye olma çabaları devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde, iki ülkenin NATO'ya üyeliğiyle ilgili Türkiye'nin tavrının olumlu olmadığını açıklamıştı.

İki ülkenin de terör örgütlerinin yuvası haline geldiğini sözlerine ekleyen Erdoğan, İsveç'e de Finlandiya'ya da NATO'nun kapısını kapattı.

TERÖRİSTLERE YÖNELİK İADE TALEBİNE OLUMSUZ YANIT VERDİLER

İki ülkenin de Türkiye'nin güvenliğini tehdit eden terör örgütleriyle ilişkileri reddedilmezken, İsveç'ten de Finlandiya'dan da konuyla ilgili hiçbir adım atılmıyor.

Türkiye'nin ülkelerinde bulunan teröristlere yönelik iade talebine olumsuz yanıt veren iki ülke, attıkları adımlarla NATO'nun önünden geçemeyeceğe benziyor.

Son olarak İtalya'nın başkenti Roma'yı ziyaret eden ve İtalyan mevkidaşı Mario Draghi'yle görüşen Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, İtalya basınına yaptığı açıklamada, Türkiye'yle yaşanan NATO anlaşmazlığına değindi.

'YANLIŞ ANLAŞILMALARI DÜZELTMEK ÖNEMLİ'

Marin, açıklamasında bu konunun diyalog yoluyla çözüleceğine inandığını belirterek, “Bence bu aşamada sakin kalmak, Türkiye'yle ve diğer üye ülkelerle görüşmeler yapmak, var olabilecek soruları yanıtlamak ve yanlış anlaşılmaları düzeltmek önemli.” dedi.

'NATO MÜTTEFİKİ OLARAK TÜRKİYE'NİN GÜVENLİĞİNE BAĞLIYIZ'

Finlandiya tarafından bir açıklama da Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto'dan geldi.

Niinisto, “Finlandiya her zaman Türkiye ile iyi ikili ilişkilere sahip olmuştur” ifadelerini kullanarak, “NATO müttefiki olarak Türkiye’nin güvenliğine bağlı olacağız. Terörizmi çok ciddiye alıyoruz. Terörü her şekilde lanetliyoruz. Türkiye’nin tüm endişelerini açık ve yapıcı şekilde görüşmeye hazırız” dedi.

ABD'DEN İSVEÇ VE FİNLANDİYA HAMLESİ

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray'daki görüşme sonrası İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile ortak basın toplantısı düzenledi.

ABD Başkanı Biden, ABD’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliğini güçlü şekilde desteklediğini ifade etti.

Biden, söz konusu İskandinav ülkelerinin askeri ittifakta yer almalarına ilişkin resmi sürece dair Kongre'ye bildirimde bulunduklarını dile getirdi.

'BENCE İYİ OLACAĞIZ'

Sullivan, dün gazetecilere verdiği demeçte, ABD'li yetkililerin Türkiye'nin endişelerinin giderilebileceğinden emin olduklarını söylemiş, Biden da konuyla ilgili, "Bence iyi olacağız." diye konuşmuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!