Finlandiya çok çabuk yan çizdi: YPG'ye destek vermeye devam edeceğiz

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, Madrid'de imzaladığı anlaşmanın daha mürekkebi kurumadan yan çizdi. Niinistö, terör örgütü YPG'ye yardımların süreceğini söyledi.

Dünya 30.06.2022, 12:05
Finlandiya çok çabuk yan çizdi: YPG'ye destek vermeye devam edeceğiz

Madrid'deki NATO Zirvesi'nde terör örgütü YPG'ye bundan sonra hiçbir destek sağlamayacağını taahhüt eden Finlandiya, 3'lü muhtıranın üzerinden daha 24 saat geçmeden yan çizdi. Mutabakat metninin 4. maddesinde "Finlandiya ve İsveç, PYD/YPG ve Türkiye'de FETÖ olarak tanımlanan örgüte destek sağlamayacaklardır" şeklinde açık bir hüküm bulunmasına rağmen, ülke basınına verdiği demeçte Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, "YPG'ye insani yardımlar devam edecek" dedi. 

3'lü mutabakat sonrası Helsingin Sanomat gazetesine konuşan Niinistö, "Üçlü bildiride YPG’ye atıf yapılma şekli sayesinde oraya insani yardımlar devam edecek. YPG gibi örgütlerin bildiride geçmesine pek hevesli değildik. Ama arada görüş farkları var. Bunların bildiride geçmesi Türkiye’nin ana hedeflerinden birisiydi. Biz de sonunda kabul ettik fakat bağlam bakımından hiçbir şey değişmedi. Bunlara bildiride terör örgütü demedik. Bu oluşumları Türkiye’nin istediği gibi adlandırmadık" dedi. 

Metnin YPG'ye yardımların devam edecek şekilde hazırlandığını iddia eden Niinistö, gelinen noktada 'hiçbir şeyin değişmediğini' ileri sürdü. İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ise İsveç gazetesi Aftonbladet'e yaptığı açıklamada, bir kişinin terörist olduğuna yönelik kesin deliller bulunmadıkça kimseyi iade etmeyeceklerini söyleyerek "NATO Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a boyun eğmedik" dedi. 

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö

Daha NATO'ya girmeden Türkiye'yi yarıyolda bırakmaya hevesli görünen Finlandiya ve İsveç'in bu skandal mesajları ne şekilde tevil edecekleri merak konusu. 

İŞTE ANLAŞMADAKİ O MADDE

Madrid'de imzalanan mutabakat metninin 4. maddesi şu şekildeydi: "Müstakbel NATO Müttefikleri olarak Finlandiya ve İsveç, milli güvenliğine yönelik tüm tehditlere karşı Türkiye'ye tam destek verirler. Bu çerçevede, Finlandiya ve İsveç, PYD/YPG ve Türkiye'de FETÖ olarak tanımlanan örgüte destek sağlamayacaklardır. Türkiye de milli güvenlilerine yönelik tüm tehditlere karşı Finlandiya ve İsveç'e tam destek verir. Finlalndiya ve İsveç terrizmi tüm biçim ve tezahürleriyle en kuvvetli şekilde reddeder ve kınar. Finlandiya ve İsveç, tüm terör örgütlerinin Türkiye'ye karşı gerçekleştirdikleri saldırıları açık ve net biçimde kınar, Türkiye ile ve mağdurların aileleriyle en derin dayanışma duygularını ifade eder."
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!