banner2

Financial Times'tan Erdoğan-Biden zirvesine ilişkin çarpıcı analiz

İngiliz Financial Times gazetesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ABD Başkanı Joe Biden arasında geçen kritik zirveye ilişkin çarpıcı bir analizde bulundu. İngiliz Financial Times gazetesi, ABD'nin yeni stratejisini yazdı. Yazıda dikkat çeken bir Türkiye detayı yer aldı.

Dünya 30.06.2022, 08:09 30.06.2022, 10:53
Abone ol
Financial Times'tan Erdoğan-Biden zirvesine ilişkin çarpıcı analiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen NATO Lider Zirvesi'ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam saatlerinde ABD Başkanı Joe Biden'la ikili görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası ilk açıklama Beyaz Saray'dan geldi. Yapılan açıklamada, Biden'ın varılan mutabakattan memnuniyet duyduğu ve iki liderin yakın istişarelerin sürdürülmesi konusunda anlaştıkları vurgulandı. Ayrıca Beyaz Saray kaynakları, Joe Biden'ın Erdoğan'a, F-16 satışının Kongreden geçmesi için çalışacağını söylediğini aktardı.

İLİŞKİLERİ DÜZELTME FIRSATI

Konuyla ilgili Financial Times gazetesine konuşan uzmanlar ve diplomatlar, Rusya-Ukrayna savaşının Batılı ülkelere Türkiye ile sıkıntılı ilişkileri düzeltme fırsatı yarattığının altını çizdi.

''TÜRKİYE İ,LE İLİŞKİLERİ DÜZELTMEYİ İÇERİYOR''

ABD kara kuvvetlerinin Avrupa komutasını yürütmüş emekli bir korgeneral olan Ben Hodges, Erdoğan ile Biden arasındaki zirveye ilişkin yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı; "Yalnızca bu zirvenin değil, tüm bu krizin sonuçlarından biri de, ABD'nin Karadeniz'e artık stratejik bir gözle bakmak zorunda kalması oldu. Bu da Türkiye ile ilişkileri düzeltmeyi içeriyor."

''BIDEN YÖNETİMİNİN KARARINI DESTEKLİYORUM''

ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Türkiye’ye F-16 satışına destek verdiğini ve aradaki farklılara rağmen Türkiye’nin önemli bir NATO müttefiki olduğunu kaydederken şu ifadeleri kullandı; ''Türkiye’nin havacılık kabiliyetlerini güncellemek, Türkiye’nin, ABD’nin, NATO’nun ve bölgesel güvenliğin yararına olacaktır.''

Aradaki görüş farklılıklarına rağmen Türkiye’nin önemli bir NATO müttefiki olduğuna işaret eden Graham, “Bu durum, Türkiye’nin ulusal güvenlik çıkarlarına hizmet etmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!