banner2

Financial Times'tan dikkat çeken analiz: İsveç'in NATO üyeliği çıkmaza girdi

Financial Times gazetesi, Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan'ın, Kur'an-ı Kerim yakmasından sonra İsveç'in NATO üyeliğinin çıkmaza girdiğini yazdı.

Dünya 23.01.2023, 10:20 23.01.2023, 10:56
Abone ol

İsveç'te aşırı sağcı politikacı Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan'ın geçtiğimiz günlerde Kur'an-ı Kerim'i yakması, İslam ülkeleri tarafından büyük tepkiyle karşılandı. Dünya genelinde çok sayıda ülke, skandal eyleme tepki gösterdi. Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği için Türkiye'nin kapısını aşındırdığını hatırlatan Financial Times gazetesinden dikkat çeken bir analiz geldi.

NATO ÜYELİĞİ BAŞVURUSU TEHLİKEDE

Söz konusu haberde "İsveç'in NATO üyeliği başvurusu, Türk büyükelçiliği önünde Kur'an'ın yakılmasıyla tehlikeye girdi" ifadelerine yer verilirken İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ve Dışişleri Bakanı Tobias Billström'ün, Türkiye'de halktan gelen şiddetli tepkinin ardından öfke dalgasını yatıştırmaya çalıştığına dikkat çekildi.

İSVEÇ BAŞBAKANI: SON DERECE SAYGISIZ BİR DAVRANIŞ

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde yaşananların "son derece saygısız bir davranış" olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanı Tobias Billström de İslamofobik provokasyonların dehşet verici olduğunu ifade etti.

''ERDOĞAN İKTİDARDA KALIRSA YILLARA BAKIYOR OLABİLİRİZ''

Stockholm Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Enstitüsü Direktörü Paul Levin ise konuyla gili yaptığı açıklamada NATO müzakerelerinin "derin bir krize sürüklendiğini" belirtti ve mayıs ayında yapılacak seçimlere işaret etti; ''Erdoğan iktidarda kalırsa, onaydan önce aylara değil yıllara bakıyor olabiliriz.''Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!