banner2

Film gibi kaçış hikayesi: Filistinli 6 mahkûm 'çelik kasa'dan firar etti

Filistinli 6 tutuklunun 'çelik kasa' olarak bilinen yüksek güvenlikli hapishaneden firarı, bölgedeki Müslümanlara adeta bayram yaşattı.

Dünya 07.09.2021, 13:51
Abone ol
Film gibi kaçış hikayesi: Filistinli 6 mahkûm 'çelik kasa'dan firar etti

Filistinli 6 mahkûmun İsrail hapishanesinden kaçışı bölgedeki Müslümanlara bayram sevinci yaşatıyor. İsrail'in Ürdün sınırına 14 kilometre uzaklıktaki yüksek güvenlikli Gilboa Hapishanesi'nde tutuklu bulunan 6 mahkûm, filmleri aratmayacak bir kaçış öyküsüne imza attı. 

Fetih Hareketi'nin silahlı kanadı El-Aksa Şehitleri üyesi Zekeriya ez-Zebidi ile İslami Cihad Hareketi mensubu Yakub Nufeyat, Muhammed Kasım el-Arıda, Yakub Mahmud Kadri, Eyhem Fuad Kemamci ve Mahmud Abdullah el-Arıda, cezaevinde kaldıkları koğuşta lavabonun altında bir delik açarak bunu 10 metrelik bir tünele çevirdi ve hapishaneden kaçmayı başardı. 

2004 yılında inşa edilmiş hapishaneden şimdiye dek kimsenin kaçamadığı bildiriliyor. Firarın duyulması sonrası işgalci İsrail polisi harekete geçti. Tutsak Filistinliler her yerde aranıyor. 

Gilboa Hapishanesi'nden kaçış olayının önceki gece saat 01:30 sıralarında gerçekleştiği, cezaevi yönetiminin ise firarı ancak saat 04:00'da fark edebildiği öğrenildi. Sözkonusu cezaevi, hem Ürdün sınırına 14 kilometre uzaklıkta olması hem de Batı Şeria'nın kuzey hududuna yakın konumda bulunmasıyla mahkûmların işini kolaylaştırıyor. 

Firar olayının ardından İsrail Hapishaneler İdaresi, Gilboa'daki yaklaşık 400 tutukluyu diğer cezaevlerine dağıtma kararı aldı. Zira orada başka tüneller de bulunduğu düşünülüyor. Sinema tarihinin efsane filmlerinden Esaretin Bedeli'ni hatırlatan firar, milyonlarca Filistinliye bayram sevinci yaşattı.

Filistinliler hem Batı Şeria'da hem de Gazze topraklarında tatlı dağıtıp sloganlar attı; konvoylar oluşturarak firarı kutladı. 

Kaçış hadisesi şu anda İsrail gündeminin birinci maddesi.

Tel Aviv'de yetkililer, 'çelik kasa' olarak bilinen hapishaneden 6 mahkûmun birden fark edilmeksizin nasıl kaçabildiğini sorguluyor. FİLİSTİN

TIPKI O FİLMDEKİ GİBİ...

Filistinli mahkûmların kaçış öyküsü sinema tarihinin efsane filmi Esaretin Bedeli'ni hatırlattı. Frank Darabont'un yönettiği 1994 yapımı film, Shawshank Hapishanesi'ndeki bir hükümlünün firar hikayesini çarpıcı biçimde anlatıyordu. 


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!