banner2

Filipinler'de sel felaketi: En az 31 kişi hayatını kaybetti

Filipinler'in güneyindeki Mindanao özerk bölgesinde meydana gelen sel ve toprak kaymalarında en az 31 kişi hayatını kaybetti.

Dünya 28.10.2022, 10:31 28.10.2022, 14:57
Abone ol
Filipinler'de sel felaketi: En az 31 kişi hayatını kaybetti

Filipinler'de özerk Mindanao adasındaki Datu Blah Sinsuat kasabasında, yağmurun tetiklediği toprak kayması ve sel nedeniyle en az 31 kişi hayatını kaybetti. 

EN AZ 31 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Üst düzey bir hükümet yetkilisi Cuma günü yaptığı açıklamada, güney Filipinler eyaletindeki sel ve toprak kaymasında en az 31 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Hükümetten yapılan açıklamada kurtarma ekiplerinin kayıp sakinleri aradığı belirtildi. Mindanao'daki Bangsamoro Özerk Bölgesi İçişleri Bakanı Naguib Sinarimbo telefonla yaptığı açıklamada, yaklaşan tropik fırtınanın yol açtığı şiddetli bir sağanak sel ve toprak kaymalarının Maguindanao eyaletindeki birçok belediyeyi etkilediğini söyledi.

KURTARMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Sinarimbo, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini ve Perşembe gecesi aralıksız yağan yağmurdan sonra Cuma günü havanın biraz düzeldiğini söyledi. Sinarimbo, "Rakamlar hala hareket ediyor ve hala yükselmesini bekliyoruz." dedi.

MİNDANAO ÖZERK BÖLGESİ

On yıllardır süren ayrılıkçı silahlı isyanın ardından özerk bir bölge haline gelen Mindanao adasında Perşembe günü geç saatlerde şiddetli yağmur başladı. Manila'daki devlet hava durumu dairesi sel felaketine kuzeydoğudaki Tropik Fırtına Nalgae'nin neden olduğunu bildirdi.

5 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Nalgae, sivil savunma ofisinin Cumartesi veya Pazar günü beklenen bir kara düşüşünden önce yaklaşık 5.000 kişinin sel ve heyelan eğilimli bölgelerden tahliye edildiğini söylediği kuzey Filipinler'e doğru gidiyordu.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!