banner2

FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası (Fed), beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı. Karar oybirliğiyle alındı.

Dünya 28.07.2021, 21:04 29.07.2021, 00:03
Abone ol
FED faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası (Fed) tarafından yapılan açıklamaya göre, faiz oranı sabit tutuldu. Kararın oy birliğiyle alındığı bildirildi.

Bankanın bu zorlu süreçte ABD ekonomisini desteklemek amacıyla tüm araçlarını kullanmaya kararlı olduğu tekrarlanan açıklamada, böylece maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerinin desteklendiği belirtildi.

Yapılan açıklamada, aşılamada kaydedilen ilerleme ve güçlü politika desteği ile ekonomik faaliyet ve istihdam göstergelerinin güçlenmeye devam ettiği aktarıldı.

"EKONOMİK GÖRÜNÜME YÖNELİK RİSKLER DEVAM EDİYOR"

Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen sektörlerin iyileşme gösterdiği fakat tam olarak toparlanmadığına dikkat çekilen açıklamada, enflasyonun yükseldiği ancak bu yükselmenin büyük ölçüde geçici faktörlerden kaynaklandığı belirtildi.

Açıklamada, genel finansal koşulların destekleyici olmaya devam ettiği belirtilerek, "Ekonominin gidişatı salgının seyrine bağlı olmaya devam ediyor. Aşılarla ilgili ilerleme, halk sağlığı krizinin ekonomi üzerindeki etkilerini azaltmaya devam edecek, ancak ekonomik görünüme yönelik riskler devam ediyor." değerlendirmesi yapıldı.

Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) uzun vadede maksimum istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedefini sağlamayı hedeflendiği yinelenen açıklamada, bu hedeflere ulaşılana kadar para politikasının destekleyici duruşunun sürdürülmesinin beklendiği vurgulandı.

"EKONOMİ HEDEFLER DOĞRULTUSUNDA İLERLEME KAYDETTİ"

Açıklamada, federal fon oranı için hedef aralığın yüzde 0 ile 0,25 arasında tutulmasının kararlaştırıldığı kaydedildi.

Bankanın mevcut varlık alımında değişikliğe gitmediği de belirtilerek, "Ekonomi hedefler doğrultusunda ilerleme kaydetti ve Komite önümüzdeki toplantılarda ilerlemeyi değerlendirmeye devam edecektir." İfadelerine yer verildi.

Yapılan açıklamada, Komitenin uygun para politikası duruşunu değerlendirirken gelen verilerin ekonomik görünüm üzerindeki etkilerini izlemeye devam edeceği ve hedeflere ulaşılmasını engelleyebilecek risklerin ortaya çıkması durumunda, para politikası duruşunu uygun şekilde ayarlamaya hazır olacağı tekrarlandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!