banner2

Fas, Fransa Dışişleri Bakanı Colonna'yı yalanladı: 'Kendine böyle bir duyuru yapma özgürlüğü tanıması şaşırtıcı'

Adı açıklanmayan Faslı bir devlet yetkilisi, Fransa Dışişleri Bakanı Catherina Colonna'nın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Fas'ı ziyaret edeceği yönündeki açıklamasını yalanladı.

Dünya 16.09.2023, 23:01 16.09.2023, 23:55
Abone ol
Fas, Fransa Dışişleri Bakanı Colonna'yı yalanladı: 'Kendine böyle bir duyuru yapma özgürlüğü tanıması şaşırtıcı'

Fas resmi haber ajansı MAP'ta yer alan habere göre bir devlet yetkilisi, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Fas'a ne gündemde ne de planlanmış bir ziyaretinin bulunduğunu belirtti.

İsmi açıklanmayan yetkili, "Fransa Dışişleri Bakanı'nın böyle tek taraflı bir girişimde bulunmasına ve iki tarafın yetkisinde olan önemli bir konuda görüşme yapmadan kendine böyle bir duyuru yapma özgürlüğü tanımasına şaşırdım." ifadesini kullandı.

"FAS KRALI 6. MUHAMMED DAVET ETTİ" DEMİŞTİ

Dün yerel bir televizyon kanalına röportaj veren Fransa Dışişleri Bakanı Catherina Colonna, Fas Kralı 6. Muhammed'in daveti üzerine Macron'un Fas'a ziyaret planladığını iddia etmişti.

Fransa, Fas'ta 8 Eylül Cuma gecesi meydana gelen depremin ardından arama-kurtarma ekibi gönderme teklifinde bulunmuş ancak Rabat yönetimi, Katar, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri ve İspanya'dan gelenler dışındaki yardım tekliflerini reddetmişti.

"SÖMÜRGE DÖNEMİNE ÖZLEM DUYUYOR"

Fas'ın Paris'in yardım teklifini reddetmesi, Fransa'da tartışmalara neden olmuştu. Bunun üzerine Macron, hükümeti gözardı edip Fas halkına hitaben bir açıklama yapmıştı.

Emmanuel Macron, depremin Fas ile beraber Fransa'yı da sarstığını belirterek, Fas halkının yanında olduklarını ve insani yardım sağlamak için ellerinde her türlü imkanın bulunduğunu ifade etmişti.

Bu konuda yetkinin Fas Kralı 6. Muhammed ve Fas hükümetinde olduğunu bilinmesine rağmen Macron'un bu adımı, Fas'ta "sömürge dönemine özlem duyduğu" yorumlarına neden olmuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!