Yandex Metrica

Sitede Ara

F-16 sürüsü kan kokusunu aldı: Yaralı Rus filosuna yeni tehdit! Kiev yeni teslimatları bekliyor

F-16 sürüsü kan kokusunu aldı: Yaralı Rus filosuna yeni tehdit! Kiev yeni teslimatları bekliyor

Son dönemlerde kan kaybetmeye başlayan Rusya, sadece bu ay 9 savaş uçağını kaybetti. Putin'in filosu ağır yara alırken, kan kokusunu alan F-16'lar Ukrayna için Karadeniz semalarına yükselmeye hazırlanıyor. 

Dünya

04.06.2024, 07:53

Ukrayna askeri savaşta Rusların süzülen bombalarına henüz bir çözüm bulamadı. Fakat Kiev birlikleri sorunu kökten çözmek için bu bombaları atan uçakları hedef almaya başladı. Ukrayna Savunma Bakanlığı'nın  1 Haziran Cumartesi günü açıkladığı verilere göre Mayıs ayında dokuz Rus savaş uçağı düşürüldü.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Mayıs ayında Platform X'te yayınlanan bir gönderide, dokuz Rus savaş uçağının düşürüldüğünü duyurdu. Bilgiler bağımsız olarak doğrulanamadı ve Moskova kayıplara ilişkin bir detay vermedi. 

Kiev Independent'ın haberine göre Ukrayna bir gün içinde iki jeti düşürmeyi başardı. Ukrayna gazetesi toplamda altı Su-25'in 23 Mayıs'a kadar düşürüldüğünü saydı ve Ukrayna ordusuna göre ay sonu itibarıyla Rusya'nın kayıpları dokuza ulaştı.

Fakat Forbes'un haberine göre başlangıçta yalnızca iki savaş uçağının düşürüldüğüne dair kanıt vardı . İlk durumda oldukça pikselli bir fotoğraftı , ikinci durumda ise uzaktan çekilmiş bir videoydu. Forbes'a göre bu, alçaktan uçan bir savaş uçağının düşürülmesini "gösterebilir" ancak bu yüzde 100 kanıt değil. 

18 Mayıs'ta Ukraynalı bir tugay, iki hafta içinde dört Rus Su-25'in imha edildiğini bildirdi. Ancak ABD düşünce kuruluşu Savaş Araştırmaları Enstitüsü (ISW), günlük raporunda "bu Rus uçaklarının düşürüldüğüne dair bağımsız bir onay almadığını" söyledi.

Kraliyet Ailesi'ndeki kargaşa hastalık dinlemedi! Kate Middleton kanserle savaşırken çocuklarını göremediği ortaya çıktı! Kraliyet Ailesi'ndeki kargaşa hastalık dinlemedi! Kate Middleton kanserle savaşırken çocuklarını... Haberi Görüntüle

357 UÇAK HASAR GÖRDÜ

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı'na göre, Ukrayna, savaşın başlangıcından bu yana (2 Haziran 2024 itibarıyla) toplam 357 uçağı düşürdüğünü iddia ediyor. Rusya'nın kayıplarının coğrafi olarak doğrulanmış görüntülere dayanılarak hesaplandığı Oryx veritabanı, 24 Şubat 2022'den bu yana toplam 114 Rus uçağının imha edildiğini veya hasar gördüğünü bildiriyor.

Ukraynalılar toplam 31 Su-25'i hizmet dışı bıraktı. Askeri uzmanlar gerçek rakamların Oryx ve Ukrayna tarafından bildirilen rakamlar arasında bir yerde olduğuna inanıyor.

Mayıs ayında dokuz savaş uçağının düşürülmesi doğrulanmasa bile, Kiev birlikleri halihazırda havada büyük başarılar elde etti: Örneğin, uzmanların bir saldırı olarak gördüğü bir Rus A-50 casus uçağının düşürülmesi doğrulandı. Putin'in ordusuna ciddi bir darbe. ISW, Şubat ayındaki bu saldırının ardından Rusya'nın doğu Ukrayna'daki hava saldırılarında bir azalma olduğunu kaydetti.

Mühimmat eksikliği ve aynı zamanda personel eksikliği nedeniyle Ukrayna aylardır savunmada kaldı. Rusya, Mayıs ayı başında Kharkiv yakınlarında kara saldırısına başladı. Kiev'e yeni mühimmat teslimatları yavaş yavaş geliyor. Ukrayna cephede yeniden inisiyatif almayı umuyor. Bu yaz Kiev'in uzun süredir vaat edilen F-16 savaş uçaklarını da Batı'dan alması planlanıyor.

Gizemli şişe sonlarını getirdi: Denizde buldukları şişedeki sıvıyı içen balıkçılar öldü Gizemli şişe sonlarını getirdi: Denizde buldukları şişedeki sıvıyı içen balıkçılar... Haberi Görüntüle

F-16 SÜRÜSÜ KAN KOKUSUNU ALDI

Öte yandan geçtiğimiz günlerde NATO üyesi Danimarka, Hollanda ve Norveç'in Ukrayna hava sahasının savunması için Kiev yönetimine F-16 göndereceğini duyurdu. Bu ülkelere ek olarak Belçika'da envanterinde bulunan 52 adet F-16'dan 30'unu 2028 yılına kadar Kiev'e göndereceğini açıkladı.

Rus ordusuna karşı filosunu genişletmek isteyen Ukrayna ayrıca Yunanistan Hava Kuvvetleri'nin satışa koyduğu 32 adet F-16'ya da talip oldu. Belçika, Yunanistan, Hollanda, Danimarka ve Norveç'in F-16 savaş uçaklarını Ukrayna'ta tastamam göndermesi durumunda uçak sayısı 170'i geçmiş olacak.

Habere Tepki Ver

2

3

2

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading