Yandex Metrica

F-16, MİG-21 karışımı devasa ejderha! Kardeş ülke JF-17 için atağa geçti

F-16, MİG-21 karışımı devasa ejderha! Kardeş ülke JF-17 için atağa geçti

Sovyet yapımı MiG-21 ile Amerikan F-16 savaş uçağının karışımı olarak görülen JF-17 için Pakistan atağa geçti. İslamabad yönetimi JF-17 ile birlikte Batı'ya bağımlılığını azaltırken, eskimiş savaş uçağı filosunu da modernleştirmeye çalışacak.

Dünya

13.06.2024, 15:51

İslamabad ve Pekin Batı'nın yaptırımları altında sarsılırken, iki ülke JF-17 için el ele verdi. İlk uçuşunu 2003 yılında gerçekleştiren uçak, Pakistan Hava Kuvvetleri'nin (PAF) omurgası haline geldi. Jetin, Pakistan'ın yaşlanan Nanchang A-5, Chengdu F-7 ve Mirage III ve V saldırı ve savaş uçaklarından oluşan filosunun yerini alması amaçlanıyor.

JF-17, F-22 ile rekabet edecek şekilde tasarlanmamıştır ancak gelişmekte olan ülkelere Batılı ülkelerden gelen savunma satışlarının getirdiği kısıtlamalardan kurtulma olanağı sunabilecek ucuz, çok rollü bir savaş uçağıdır. Savaş uçağının fiyatı 15 ila 25 milyon dolar arasında değişiyor ve bu da piyasadaki diğer dördüncü nesil jetlerden çok daha ucuz.

Corporation düşünce kuruluşundaki kıdemli uluslararası ve savunma araştırmacısı Timothy Heath, "Bu, F-22 ile kafa kafaya rekabet edecek şekilde tasarlanmış bir uçak değil, dolayısıyla en gelişmiş motorlara ve parçalara ihtiyacı yok" ifadelerini kullandı.

Sözlerine devam eden Heath, "Bu, isyancılar gibi kendi halkını bombalamak veya benzer türdeki ülkelere karşı temel savunmayı gerçekleştirmek için temel bir uçak arayan gelişmekte olan ülkeler için uygun ve muhtemelen en çekici olan, ucuz, çok amaçlı, bütçeye uygun bir uçak" dedi.

PAF, ilk JF-17 filosunu 18 Şubat 2010'da resmen hizmete soktu diyen Heath, "PAF, 250'ye kadar jet almayı hedefliyor. Aralık 2013'te, yeni nesil JF-17 Thunder avcı uçaklarının üretimi, Pencap'ın Kamra kentindeki Pakistan Havacılık Kompleksi tesisinde başladı." şeklinde konuştu.

Uçak, havadan havaya yakıt ikmali yeteneği, daha iyi aviyonik ve elektronik savaş yeteneği dahil olmak üzere birçok iyileştirmeden geçti diyerek sözlerine devam eden uzman, "2015 yılında, Blok III JF-17 Thunder'ın ve iki koltuklu versiyonunun AESA radarı ve kask monteli ekran (HMD) ile inşa edileceği açıklandı." dedi.

3 Ekim 2019'da Jane's Defence Weekly, ilk Blok III JF-17 Thunder'ın Kamra'daki Pakistan Havacılık Kompleksi'nde (PAC) düzenlenen bir törenle tanıtıldığını bildirdi.

Biden'ın adaylıktan çekilmesi dünyayı salladı: ABD'yi kaosa sürükledi Biden'ın adaylıktan çekilmesi dünyayı salladı: ABD'yi kaosa sürükledi Haberi Görüntüle

ÇİN'DE JF-17 YOK MU?

Müşterek Savaş Uçağı JF-17, Çin'in MiG-21 tersine mühendislik deneyiminden ve Pakistan'ın F-16 uçurma deneyiminden geliştirildi. Operasyonel olarak konuşlandırıldı ve Myanmar ve Nijerya'ya ihraç edildi. Savaş uçağının tedariki için Irak ve Azerbaycan ile anlaşmalar imzalandı. Ancak Çin'in uçağı hizmete almaktan neden kaçındığı göze çarpan soru hala devam ediyor.

JF-17'nin Pakistan'ın güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilmiş olmasının yanı sıra Çin, daha kısa menzilli savaş uçaklarından J-10 gibi daha büyük, çok rollü savaş uçaklarına yöneldi.

Savunmak için geniş bir alana sahip olan Çin'in, JF-17'den daha fazla silah taşıma kapasitesine sahip, daha uzun menzilli modern savaş uçaklarına ihtiyacı var. JF-17'nin, J-10'un onbirine kıyasla yedi zorlu noktası vardır. J-10 'Vigorous Dragon', JF-17'den çok daha büyüktür.

JF-17, bakımı kolay uçaklara ihtiyaç duyan Pakistan için idealdir. Çin'in J-10 ve J-20 filosu, geniş hava sahasını güvence altına almak için ona gelişmiş bir cephanelik sağlıyor. Pakistan da daha az sayıda da olsa J-10'ları envanterine aldı. J-10C modelinin 4.5 nesil avcı uçaklarıyla karşılaştırılabilir olduğu değerlendiriliyor. En büyük ekleme, günümüz hava savaşının temel taşı olan AESA radarıdır.

J-10C ayrıca yansıtıcı olmayan kompozit malzemeler kullanarak radardaki görünürlüğünü azaltarak gizliliğini geliştirdi. Bu, J-10C'nin tespit edilip hedef alınabileceği aralığı azalttı. J-10C, ABD Hava Kuvvetleri'nin AIM-120 D'sini geride bırakan uzun menzilli PL-15 radar güdümlü havadan havaya füzelerle donatılmıştır. J-10'lar, hedefleri hedeflemek için tasarlanmış uzun menzilli anti-radyasyon füzeleri taşıyabilir. Hem denizde hem de karada hava savunma radarları.

Gazze'de yeni katliam: Şehit ve yaralı sayısı giderek artıyor Gazze'de yeni katliam: Şehit ve yaralı sayısı giderek artıyor Haberi Görüntüle

İSYAN BASTIRAN UÇAK

Orta ağırlıktaki savaş uçağı J-10, hafif çok amaçlı avcı uçağı JF-17 ile birlikte Pakistan için çok uygundur. İslamabad'ın Hindistan sınırlarına girmek için JF-17'ye ihtiyacı yok.

Hindistan hava üslerinin çoğu sınırın 50-60 kilometre yakınında yer aldığından, daha fazlası için Pakistan'ın füzeleri bu işi yapabilir. JF-17, sınırları içindeki isyancılarla savaşmak ve komşularına bomba atmak için geliştirildi ve bu işi düşük maliyetle yapıyor.

-10, kanardlı geleneksel delta kanat tasarımına sahip olmasına rağmen etkileyici manevra kabiliyetine sahiptir. J-10 avcı uçağı, 13,5 ton itme kuvveti sağlayan tek bir Saturn AL-31FN seri 3 motorla çalıştırılır ve Mach 2,2 azami hıza sahiptir.

En son model olan J-10C, 13.500 kgf (29.800 lbf) itme gücüne sahip tek bir WS-10 Taihang turbofan motorla çalıştırılıyor. Motorun art yakıcıları vardır ve iyi hızlanma ve manevra kabiliyeti sağlar. Uçakta aynı zamanda yüksek manevra kabiliyeti ve tepki kabiliyeti sağlayan dijital uçuş kontrol sistemi de bulunuyor.

Vigorous Dragon'un menzili 2.940 km'dir (harici yakıt depolarıyla birlikte) ve 3 saat 30 dakikaya kadar havada kalabilmektedir. PLAAF savaşçısı, yüksek irtifada Mach 2,2'ye (1,700 mph, 2,735 km/h) kadar hızlara ulaşabilir ve maksimum 60,000 feet (18,290 metre) irtifaya sahiptir. Uçak aynı zamanda yüksek hızlarda oldukça manevra kabiliyetine sahiptir ve hızla yön ve irtifa değiştirebilmektedir.

Yüksek azami hızıyla J-10C, savaş manevraları sırasında daha yüksek hızlara ulaşabilir. Uçağın önceki modellerine göre çok daha düşük bir radar kesiti var ve bu da gizlilik yeteneklerini artırıyor.

Uçak aynı zamanda gelişmiş karıştırma ve karşı önlem yetenekleri sağlayan ve onu elektronik harp senaryolarında daha etkili hale getiren entegre elektronik harp paketiyle de tanınıyor.

Habere Tepki Ver

2

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading