Yandex Metrica

Eski İran Cumhurbaşkanı Ruhani'den nükleer itirafı: Komplodan başka bir şey değildi

Eski İran Cumhurbaşkanı Ruhani'den nükleer itirafı: Komplodan başka bir şey değildi

İran'ın eski Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Meclis tarafından Aralık 2020'de onaylanan ve hükümeti nükleer faaliyetleri hızlandırmaya zorlayan yasanın, ülkeye 300 milyar dolar kaybettirdiğini söyledi.  

Dünya

24.06.2024, 01:08

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından yeni cumhurbaşkanını seçmeye hazırlanan İran'da "Stratejik Eylem Yasası" tartışılıyor. 

Eski İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkenin nükleer programını hızlandırılmasını zorunlu kılan "Stratejik Eylem Yasası"nı eleştirdi. Ruhani'nin 19 Haziran'da hükümeti dönemindeki kabine üyeleriyle gerçekleştirdiği toplantıda yaptığı açıklamalar bugün kendisine ait internet sitesinde görüntülü olarak yayımlandı.

New York Times yazdı: 'İsrailli generaller Gazze'deki savaşı bitirmek istiyor' New York Times yazdı: 'İsrailli generaller Gazze'deki savaşı bitirmek istiyor' Haberi Görüntüle

'ANLAŞMAYA KARŞI ÇIKANLARDAN BİRİ ŞU ANDA CUMHURBAŞKANI ADAYI'

Toplantıda, İranlı bilim insanı Muhsin Fahrizade'ye yönelik Kasım 2020'de düzenlenen suikastın hemen ardından Meclis'te onaylanan ve nükleer faaliyetlerin hızlandırılmasını mecbur kılan "Stratejik Eylem Yasası" eleştirildi.

Ortak açıklama ile duyurdular! ABD bir ülkeden daha resmen kovuldu Ortak açıklama ile duyurdular! ABD bir ülkeden daha resmen kovuldu Haberi Görüntüle

'ÜLKE 300 MİLYAR DOLAR KAYBETTİ'

İran ile ABD arasında, Avrupa Birliği (AB) aracılığında yapılan nükleer görüşmelere işaret eden Ruhani, müzakerelerin Nisan 2021'de sonuçlandığını ancak Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi'nde yalnızca bir kişinin buna karşı çıktığını ve bu kişinin de şu an cumhurbaşkanı adayı olduğunu ifade etti.

Buna karşılık Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi'nde anlaşmanın yeniden uygulanması yönünde karar alındığını aktaran Ruhani, Meclis'in onayladığı yasa nedeniyle anlaşmanın uygulanamadığını öne sürdü.

Ruhani, bu yüzden ülkenin 300 milyar dolar kaybettiğini söyleyerek, "Meclisin stratejik yasası, İran tarihindeki en kötü yasadır. Bundan daha kötü bir yasamız olmadı. Bu, 12. Hükümeti başarısızlığa uğratmak için hazırlanmış bir komplodan başka bir şey değildi." diye konuştu.

Allah'ın gölgesi: Alman basınını kendine hayran bırakan padişah: Bu taktikle dünyayı dize getirdi Allah'ın gölgesi: Alman basınını kendine hayran bırakan padişah: Bu taktikle... Haberi Görüntüle

NE OLMUŞTU?

İran ile nükleer anlaşmanın tarafları arasında Nisan 2021'de başlayan nükleer müzakereler, ABD ile İran arasında bir dizi anlaşmazlık nedeniyle Eylül 2022'de askıya alınmıştı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading