banner2

Esed, sivilleri vurmaya devam ediyor: İdlib'de 2'si çocuk 10 kişi yaralandı

Suriye ordusunun İdlib'e düzenlediği saldırılara bir yenisi daha eklendi. İdlib'in güneybatısında bulunan Cisr eş-Şuğur ilçesine düzenlenen kara saldırısında 2'si çocuk 4'ü kadın 10 sivil yaralandı.

Dünya 25.09.2023, 23:07
Abone ol
Esed, sivilleri vurmaya devam ediyor: İdlib'de 2'si çocuk 10 kişi yaralandı

Suriye'nin dördüncü büyük şehri olan Hama'nın kuzeybatısında bulunan Curin köyünde konuşlu Suriye ordusu ve destekçileri, İdlib’in güneybatısındaki Cisr eş-Şuğur ilçesine karadan karaya atış yapan silahlarla saldırı düzenledi.

Sivil savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarından alınan bilgiye göre, Suriye ordusu düzenlediği saldırıyla 2'si çocuk 4’ü kadın toplam 10 sivili yaraladı.

Yaralılar, tedavi için çevredeki hastanelere sevk edildi.

İDLİB'DE DURUM

Türkiye, Rusya ve İran, 2017'deki Astana toplantısında Suriye yönetiminin kontrolünde olmayan alanda 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturma kararı aldı.

Şam yönetimi, İran destekli teröristler ve Rusya, saldırılara devam edip 4 bölgeden 3'ünü ele geçirerek İdlib'e yöneldi.

Türkiye, Eylül 2018'de Rusya ile ateşkesi güçlendirmek için ek mutabakata varsa da saldırılar Mayıs 2019'da tekrar şiddetlendi. Türkiye ile Rusya'nın 5 Mart 2020'de sağladığı yeni mutabakatın ardından ateşkes büyük ölçüde korunuyor.

2017-2020 yıllarında saldırılardan kaçan yaklaşık 2 milyon sivil, Türkiye sınırına yakın bölgelere göç etmek zorunda kaldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!