banner2

Ermenistan'dan demir yolu açıklaması: Azerbaycan ile mutabakata vardık

Azerbaycan ile Ermenistan arasında demir yollarının yeniden faaliyete geçirilmesi ile ilgili mutabakata varıldı. Moskova'da yapılan Azerbaycan-Rusya-Ermenistan Toplantısı'nın sonucunu Ermenistan hükümeti açıkladı.

Dünya 03.06.2023, 13:53 14.06.2023, 19:52
Abone ol
Ermenistan'dan demir yolu açıklaması: Azerbaycan ile mutabakata vardık

Ermenistan hükümeti, 2 Haziran'da Moskova'da yapılan 12. Azerbaycan-Rusya-Ermenistan Başbakan Yardımcıları Toplantısı'nda Azerbaycan'la Ermenistan arasındaki demir yollarının yeniden faaliyete geçirilmesine yönelik ortak bir anlayışa gelindiğini açıkladı. 

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ulaştırma hatlarının yeniden açılmasına ilişkin konuların görüşüldüğü toplantıya dair açıklama yayınlandı.

ULAŞIM YENİDEN AÇILIYOR

Açıklamada "Oturum, yapıcı bir atmosferde ilerledi. Ermenistan Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti arasındaki ulaştırma yollarının yeniden açılmasına dair yöntemlerin koordinasyonu konusunda önemli ilerleme kaydedildi. Özellikle Yeraskh (Arazdeyen)-Culfa-Meğri-Horadiz güzergahında demir yolu bağlantısının yeniden tesis edilmesi ve düzenlenmesi yönünde somut adımların atılması konusunda ortak bir anlayış sağlandı" ifadelerine yer verildi. 

''TARAFLAR, ÇALIŞMAYA DEVAM ETME KONUSUNDA MUTABIK KALDI''

Ayrıca, "Müzakerelerin sonuçları Ermenistan Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu ve Azerbaycan Cumhuriyeti liderlerine bildirilecek. Taraflar, üçlü çalışma grubu çerçevesinde çalışmaya devam etme konusunda mutabık kaldı" denildi.

Sovyetler Birliği döneminde mevcut olan Arazdeyen (Yeraskh)-Culfa-Mehri-Horadiz demir yolu hattı, Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını işgali nedeniyle tahrip edilmişti.

2. Karabağ Savaşı sonrasında Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin imzaladığı üçlü bildiride eski ulaşım hatlarının yeniden açılmasına yönelik madde yer almıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!