banner2

Ermenistan ile Rusya arasında ipler kopuyor: Putin tutuklanacak mı?

Ermenistan'ın Putin hakkında yakalama kararı çıkaran Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne üye olmaya hazırlanması Rusya ile Ermenistan'ı krize sürüklüyor. Moskova'dan Erivan'a beklenmedik bir uyarı geldi.

Dünya 28.03.2023, 12:00 28.03.2023, 13:31
Abone ol
Ermenistan ile Rusya arasında ipler kopuyor: Putin tutuklanacak mı?

Rusya'nın Kafkasya'daki müttefiki Ermenistan da Lahey'de bulunan Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne üye olmaya hazırlanırken iki ülkenin ilişkileri oldukça zor bir dönemden geçiyor. Rusya, 2. Karabağ Savaşı'nın ardından bölgeye Rus gücü askerlerini yerleştirirken Laçın Koridoru'ndan Hankendi'ye erişimin kesildiğini öne süren Ermenistan ile aralarında kriz baş gösterdi. 

'CSTO İSTESE DE İSTEMESE DE'

Ermenistan Başkananı Nikol Paşinyan, bögeye Rus barış gücü askerleri yerine Birleşmiş Milletler (BM) askerlerinin yerleştirilmesini talep ederken Rusya Dışişleri Bakanlığı ise Erivan'ın eleştirilerinin kabul edilemez olduğunu belitti. 

Paşinyan ise Rusya'nın tepkilerine rağmen hareket etti ve 2023'ün ilk günlerinde Ermenistan'ın Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (CSTO) tatbikatlarına ev sahipliği yapmayacağını duyurdu. Bu ay Putin ile telefonda görüşen Paşinyan, "CSTO istese de istemese de Ermenistan'dan ayrılıyor" ifadesini kullandı.

ERMENİSTAN'A SERT UYARI: CİDDİ SONUÇLARI OLUR

Son olarak Rusya'dan pazartesi günü yapılan bir açıklamada Erivan yönetimi açıkça uyarıldı. Moskova, Erivan'dan Putin hakkında tutuklama kararı çıkaran Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (ICC) üye olmamasını istedi. Rus kaynaklara göre bu adımın çok ciddi sonuçları olacağı söyleniyor. 

MOSKOVA'NIN UYARISI DÜNYA BASININDA

Moskova'nın Erivan'a uyarısı dünya basınında geniş yankı uyandırdı.  Zhanamak gazetesinin bugünkü manşeti, 'Ermenistan'ın hedeflerine Rusya'dan asabi tepki' oldu. news.am internet sitesi, TASS haber ajansına dayandırdığı haberinde Rusya'nın Ermenistan'ın hamlesini kabul edilemez bulduğunu okurlarına aktardı. aysor.am, 'Moskova, Erivan'ın Roma Statüsü'ne katılma planının kesinlikle kabul edilemez olduğunu düşünüyor' başlığını kullanırken Arka News Agency, 'Rusya, Ermenistan'ı ICC'nin Roma Statüsü'nü onaylamaması konusunda uyardı' ifadelerini kullandı. Amerikan Fox News, 'Rusya, Putin'in tutuklama emrinin ardından Ermenistan'ı ICC'nin yanında yer almaması konusunda uyardı: 'Ciddi sonuçları olur' başlığını kullandı. Ukrayna Pravda, ise 'Rusya, Ermenistan'ın Putin'i tutuklamak isteyen Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin yargı yetkisini tanıma niyetinden rahatsız' dedi.

PUTİN O ÜLKELERİ ZİYARET EDECEK

Rus lider Putin'in bu yıl Türkiye ve Güney Afrika'nın ara aralarında olduğu pekçok ülkeyi ziyaret etmesi bekleniyor. Türkiye ise Roma statüsünün tarafı değil.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!