banner2

Ermenistan'dan MRSAM hamlesi: Hava savunma füze sistemi için Hindistan ve İsrail ile masaya oturdular

Ermenistan, Hindistan-Ermenistan ortak yapımı orta menzilli hava savunma füze sistemi MRSAM almak üzere harekete geçti. Hindistan basınının öne sürdüğü iddialar Ermenistan basını tarafından da doğrulandı.

Dünya 16.01.2023, 15:16 16.01.2023, 17:14
Abone ol
Ermenistan'dan MRSAM hamlesi: Hava savunma füze sistemi için Hindistan ve İsrail ile masaya oturdular

Ermenistan Hindistan-İsrail ortak yapımmı orta menzilli hava savunma füze sistemi MRSAM almak için harekete geçti. Hint savunma sanayii haber sitesi Indian Defence Research Wing'e göre Erivan, hava savunma sistemini güçlendirmek amacıyla envanterindeki sistemlerini yenilemek istiyor.

ERMENİSTAN BASINI DOĞRULADI

Hindistan Ermenistan'a, İsrail'le ortak üretimi olan 70 kilometrelik orta menzilli MRSAM sisteminin yanı sıra tek başına ürettiği Akash hava savunma füze sistemlerini de teklif etti. Habere göre, ayrıca, Ermenistan'ın Azerbaycan'ın elinde bulunan İsrail yapımı Barak-8 hava savunma sistemine karşı denge arayışında olduğuna da dikkat çekilirken haber Ermenistan'ın resmi haber ajansı Armenpress tarafından da yayımlandı.

İsrail basınına göre, Hindistan ve İsrail'in 2019'da imzaladığı anlaşma çerçevesinde MRSAM hava savunma sistemi için İsrail Havacılık ve Uzay Endüstrisi ile Hindistan'daki Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü işbirliği yapmış ve 2021 başında sistemin ilk denemesi gerçekleştirilmişti.

İLK YABANCI MÜŞTERİ

Ermenistan, Eylül 2022'de yaklaşık 250 milyon dolar değerinde Hindistan yapımı Pinaka çok namlulu roket sistemi (MLRS), anti tank füzeleri ve sistemde kullanılacak diğer mühimmatı sipariş ederek bu silahın ilk yabancı müşterisi olmuştu.

Bunun yanında çeşitli savunma kaynaklarında, Ermenistan'ın envanterindeki mevcut Su-30SM savaş uçaklarını Hindistan'ın desteğiyle modernize etmeyi planladığı belirtilmiş ancak Erivan yönetimi bu konuda açıklama yapmamıştı.t

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!