banner2

Ermenistan'da Paşinyan'a darbe hazırlığı: 8 subay gözaltına alındı

Ermenistan'da Başbakan Nicol Paşinyan'a yönelik darbe hazırlığı yaptığı belirtilen ordu yönetimindeki üst düzey subaylara operasyon düzenlendi. 8 askerin gözaltına alındığı bildirildi.

Dünya 24.09.2023, 22:29 24.09.2023, 23:04
Abone ol
Ermenistan'da Paşinyan'a darbe hazırlığı: 8 subay gözaltına alındı

İkinci Karabağ savaşını kaybettikten muhalefetin hedefi haline gelen Ermenistan Başbakanı Nicol Paşinyan, Karabağ'da gerçekleştirilen antiterör operasyonunun ardından orduda darbe planları yapıldığını açıklamıştı. 

Azerbaycan’ın Karabağ’daki başarılı terörle mücadele operasyonun ardından Ermenistan’da darbe planladıkları iddiasıyla çok sayıda komutan gözaltına alındı.

8 KOMUTANA DARBE HAZIRLIĞI SUÇLAMASI

Ermenistan Ulusal Güvenlik Servisi tarafından yapılan açıklamada, gözaltına alınan sekiz komutanın kendilerini "Yurtsever Haçlılar" olarak tanımlayan silahlı grupla iş birliği yaptığı ve darbe girişimi için hazırlıklar yaptığı ifade edildi.

ÇOK SAYIDA SİLAH VE MÜHİMMAT ELE GEÇİRİLDİ

Açıklamada, örgüt üyelerinin hükümet üyeleri ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’a karşı ideolojik düşmanlık beslediği belirtildi. Operasyonlar sırasında çok sayıda silah ve mühimmatın da ele geçirildiği aktarılan açıklamada, “Suç örgütü üyeleri, suçun işlenmesi için telekomünikasyon cihazları, sinyal bozucu cihazlar, araç ve gereçler edinerek kendi rızaları ile önceden koşullar oluşturmak istemişlerdir” denildi.

Açıklamada, “Ceza yargılaması çerçevesinde elde edilen yeterli maddi verilere dayanılarak, suç işlediğine dair makul şüphe bulunması durumunda suç örgütünün sekiz üyesi gözaltına alınmış, kamu cezai kovuşturması başlatılmış ve 43. madde uyarınca suç duyurusunda bulunulmuştur” ifadeleri kullanıldı.

PAŞİNYAN 'DARBE PLANI VAR' DEMİŞTİ

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, muhalefetin sokak eylemleriyle kendisini istifaya davet etmesinin ardından yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında, ülkedeki bazı örgütlerin iktidarını devirmek için “darbe planı” içerisinde bulunduğunu söylemişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!