Yandex Metrica

Sitede Ara

Ermeni işgalinden kurtarılan Karabağ 7 Şubat'ta sandık başına gidiyor

Kardeş ülke Azerbaycan, 7 Şubat 2024 seçimlerine hazırlanıyor. Ermeni işgalinin tamamen sona erdiği Karabağ'da 30 yılı aşkın sürenin ardından ilk kez sandıklar kurulacak.

Dünya

07.02.2024, 18:34

Azerbaycan'da 7 Şubat 2024 tarihinde Cumhurbaşkanlığı seçimi düzenlenecek. 30 yıl sonra Ermeni işgalinden kurtarılan Karabağ'da ilk kez sandık kurulacak. Askeri ve siyasi pek çok başarıya imza atan mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev seçimin favorisi.

Karabağ zaferinin ardından düzenlenen ilk seçimlerde Azerbaycanlılar cumhurbaşkanını seçmek için sandık başına gidecek. Seçimlerin tarihi bir özelliği var. Çünkü bu kez Azerbaycan topraklarının tamamında oy kullanılacak. Yaklaşık 30 yıl sonra işgalden kurtarılan Karabağ'da ilk kez sandık kurulacak.

Image

İlham Aliyev

Samsung'un akıllı yüzüğü tanıtıldı! Galaxy Ring'in özellikleri neler? Samsung'un akıllı yüzüğü tanıtıldı! Galaxy Ring'in özellikleri neler? Haberi Görüntüle

BAŞKANLIK İÇİN 7 ADAY YARIŞIYOR

Cumhurbaşkanlığı seçiminde 7 aday yarışıyor. Askeri ve siyasi pek çok başarıya imza atan mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in sandıktan galip çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. 

Diğer adaylar Milli Cephe Partisi Genel Başkanı Razi Nurullayev, Büyük Kuruluş Partisi Genel BaşkanI Fazıl Mustafa, Büyük Azerbaycan Partisi Genel Başkanı Elşad Musayev, Bütün Azerbaycan Halk Cephesi Partisi Genel Başkanı Kudret Hasanguliyev ve bağımsız 2 isim Zahid Oruç ile Fuat Aliyev.

Azerbaycan'da seçimlerin 2025 yılında yapılması planlanıyordu. Ancak İlham Aliyev'in kararıyla seçimler 1 yıl erkene alındı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin 7 yılda bir yapıldığı Azerbaycan'da son seçim 11 Nisan 2018'de düzenlenmişti.

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading