banner2

Ermeni basınının gündeminde Türk Savunma Sanayii var: Erdoğan yönetiminde Türk Ordusunda devrim

Dünyanın en popüler Ermeni yayınlarından The Armenian Weekly, "Erdoğan yönetiminde Türk Ordusunda devrim" manşeti altında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk Savunma Sanayii'nden hayranlıkla bahsetti.

Dünya 17.09.2021, 12:00 17.09.2021, 15:24
Abone ol
Ermeni basınının gündeminde Türk Savunma Sanayii var: Erdoğan yönetiminde Türk Ordusunda devrim

En popüler Ermeni yayını, The Armenian Weekly, manşetinde "Erdoğan yönetiminde Türk Ordusunda devrim" başlığı atarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderliğinde Türk Savunma Sanayii'nin imza attığı başarılardan hayranlık ve övgüyle bahsetti.

Rich Outzen'ın, Washington Yakın Doğu Politikası Enstitüsü'nde yayınladığı Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yeni stratejisini, silah endüstrisinin gelişimini ve Ankara'nın bölgede sert gücü nasıl kullandığını vurgulayan "Anlaşmalar, İHA'lar ve Ulusal İrade: Türk Güç Projeksiyonunda Yeni Dönem" başlıklı dış politika belgesinden detayların yer aldığı haberde, Türkiye'nin kullandığı insansız hava araçlarını, elektronik savaş, manevra ve hassas saldırı entegrasyonunu, askeri ilişkilerde (RMA) bir devrimin yeni bir aşaması olarak nitelendirilirken, bunların sağladığı avantajlara dikkat çekildi.

İDLİB VE AZERBAYCAN ÖRNEKLERİYLE İHA ÖVGÜSÜ

Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 2018'de hem orduyu hem de yapısını reforme eden kararnamesi örnek gösterilirken, İHA'larla İdlib ve Azerbaycan'da sağlanan başarılardan da bahsedildi. Türkiye'nin diplomatik misyonlarını özellikle son on yılda başta Afrika, Orta ve Güneydoğu Asya ve Güney Amerika olmak üzere tüm dünyaya genişlettiği ve yıllarca süren bu genişlemeden sonra, Türkiye 2019 yılına kadar dünyanın altıncı en büyük diplomatik ağını konuşlandırdığı ifade edildi. Bu durumun, Türkiye'nin Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) küresel bir istihbarat gücü haline gelmesine yardımcı olduğuna dikkat çekildi.

YERLİ DRONE ENDÜSTRİSİNE YATIRIM

MİT'in başarısına vurgu yapılırken, MİT'in dünya çapında Türk karşıtı faaliyetlere ilişkin bilgi toplamak ve bölgede Türk yumuşak-sert gücünü geliştirmektede fayda sağladığı kaydedildi. 

Habere "Türkiye'nin büyüyen silah sanayii" başlığıyla devam eden The Armenian Weekly, Türkiye'nin dışarıdan aldığı savunma araçlarında hayal kırıklığına uğradığını ve bunun üzerine yerli drone endüstrisine yatırım yapma kararı aldığını belirtirken, BAYKAR Teknoloji'nin lideri Selçuk Bayraktar'ın, Türk hava kuvvetlerinde devrim yaratan, Türkiye'nin ilk yerli ve operasyonel İHA sistemlerinin mimarı olduğu vurguluyor.

ERDOĞAN VE 2023 VURGUSU

Ermeni yayın kuruluşu, "Türkiye'nin savunma şirketleri, Türkiye'nin bölgesel politikasına paralel olarak genişliyor ve büyüyor. Savunma şirketlerinin hedefi, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı olan 2023 yılına kadar Türk savunma sanayiinde dışa bağımlılıktan kurtulmaktır." Türkiye'nin 2023 hedeflerine yer verdikten sonra Cumurbaşkanı Erdoğan'ın, orduda devrim yaptığını belirtti.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!