banner2

Erdoğan'ın Soçi ziyareti sonrası Putin'e çağrı: Tahıl anlaşmasına geri dön

Avrupa Birliği (AB), Rusya'nın Karadeniz Tahıl Girişimine yeniden katılması için çağrıda bulunurken ''AB'nin Rusya'nın ihracatına engel olduğuna yönelik söylemler dezenformasyon, manipülasyon ve yalandır. Rusya'ya Karadeniz Tahıl Girişimine yeniden katılma çağrısı yapıyoruz." dedi.

Dünya 04.09.2023, 15:10 04.09.2023, 17:43
Abone ol
Erdoğan'ın Soçi ziyareti sonrası Putin'e çağrı: Tahıl anlaşmasına geri dön

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir PutinRusya'nın Soçi kentinde bir araya geldi. İki lider, Rusya'nın rafa kaldırdığı tahıl koridoru anlaşmasını görüşecekler. Avrupa Birliği, Rusya'nın Karadeniz Tahıl Girişimine yeniden katılması için çağrıda bulundu.

AB Komisyonu sözcülerinden Peter Stano, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Vladimir Putin'in görüşmesi ve Karadeniz Tahıl Girişimi hakkında AB'nin beklentisine yönelik soruyu yanıtladı.

''KABUL EDİLEMEZ''

AB olarak beklentilerinin Rusya'nın 17 Temmuz'da çekildiği anlaşmaya dönmesi ve Ukrayna tahılının dünya piyasalarına ihracını engelleyen saldırılarını durdurması olduğunu belirten Stano, şu ifadeleri kullandı;

"Rusya, Ukrayna tahılının dünya piyasalarına ihracı için en uygun yolu engelliyor. Bu kabul edilemez. Rusya aynı zamanda şu anda liman altyapılarına, tahılın Ukrayna'dan çıkışını sağlayacak alternatif yollara saldırıyor. Bu durum Rusya'nın eylemlerinin çirkin tarafını göstermektedir.''

''RUSYA'YA YENİDEN KATILMA ÇAĞRISI YAPIYORUZ''

''Rusya sadece Ukrayna tahılını engellemekle kalmıyor, aynı zamanda bundan kar elde ediyor.'' diyen AB Komisyonu sözcülerinden Peter Stano, şunları kaydetti; ''Çünkü bir taraftan küresel fiyatları yükseltiyorlar ve kendi ihracatlarını artırarak yüklü miktarlarda gelir elde ediyorlar. AB'nin Rusya'nın ihracatına engel olduğuna yönelik söylemler dezenformasyon, manipülasyon ve yalandır. Rusya'ya Karadeniz Tahıl Girişimine yeniden katılma çağrısı yapıyoruz."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!