Erdoğan 'Yunan zulmünü' anlattı: Yunan'a dur demenin vakti geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler konuşmasında tarihi açıklamalarda bulundu. Asım ve Abdülvahap'ın acı hikayesini anlatan Erdoğan, "Yunan'a dur demenin vakti geldi" dedi. Erdoğan, “Geçen hafta 9 aylık Asım bebek ve 4 yaşında Abdülvahap aileleriyle birlikte Yunan sahil güvenlik güçlerinin botlarını batırması sonucu vefat etmiştir” ifadesini kullandı. Ege’de mültecilere ölümü bırakan zihniyeti eleştiren Erdoğan, Yunan zulmüne dikkat çekti.

Dünya 20.09.2022, 19:45
Erdoğan 'Yunan zulmünü' anlattı: Yunan'a dur demenin vakti geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu kez New York'taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'ndaki konuşmasıyla gündem oldu. Ege’de Yunan zulmüne dikkat çeken Erdoğan, önemli mesajlar verdi. Yunanların uyguladığı insanlık dışı muameleye maruz mülteciler için sunum yaptı. Erdoğan, uygulayan zulmüne ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Hal böyle iken Yunanistan'ın Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'de göçmenlere yönelik zulümlerin giderek arttığını görüyoruz. Türkiye olarak biz yeni Aylan bebeklerin cesetleri kıyalara vurmasın diye çırpınırken, Yunanistan hukuksuz, pervasız geri itmeleriyle Ege'yi mülteci mezarlığına çevirmektedir” dedi.

SURİYE'DEKİ YARDIM ÇABALARINI ANLATTI

Erdoğan, "Suriye'nin çeşitli bölgelerinde 100 bin briket ev inşa ediyoruz. Bunların önemli bölümünü tamamlayıp teslim ettik. Ayrıca yaklaşık 1 milyon Suriyelinin topraklarına dönmesini sağlayacak 200 bin konut inşası için hazırlıklara başladık." ifadelerine yer verdi.

"ULUSLARARASI TOPLUMUN DESTEĞİNE İHTİYAÇ VAR"

Erdoğan, "Güvenli bölgelerde inşa edilecek bu projenin hayata geçirilmesi için uluslararası toplumun desteğine ihtiyaç vardır. Herkesin gerekli çabayı göstermesini, dayanışma sergilemesini bekliyoruz. Mülteci krizi kendilerine daha iyi gelecek aramak için yola çıkan masumların botlarını batırıp onları ölüme terk etmekle, sınırlara duvarlar örmekle, insanları kamplara doldurmakla çözülemez." mesajını verdi.

"TÜRKİYE YENİ AYLAN BEBEKLER OLMASIN DİYE ÇABA GÖSTERİYOR"

Erdoğan, "Hal böyle iken Yunanistan'ın Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'de göçmenlere yönelik zulümlerin giderek arttığını görüyoruz. Türkiye olarak biz yeni Aylan bebeklerin cesetleri kıyalara vurmasın diye çırpınırken, Yunanistan hukuksuz, pervasız geri itmeleriyle Ege'yi mülteci mezarlığına çevirmektedir." açıklamasını yaptı.

Sözünün tam ortasında Başkan Erdoğan gösterdiği fotoğraflarla Yunan zulmünün belgelerini bir bir ortaya serdi. Erdoğan, "Geçen hafta 9 aylık Asım bebek ve 4 yaşında Abdülvahap aileleriyle birlikte Yunan sahil güvenlik güçlerinin botlarını batırması sonucu vefat etmiştir." dedi.

ERDOĞAN, YUNANİSTAN'A "DUR" DEDİ

Erdoğan, "Avrupa'nın ve BM kurumlarının insanlığa karşı suç teşkil eden acımasızlıklara artık dur demesinin vakti çoktan gelmiştir." diyerek dünyaya mesaj verdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!