banner2

Erdoğan-Putin zirvesi dünya basınında! Türkiye'nin yardımını istiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la Rusya lideri Putin'in Soçi'deki zirvesi dünya basınında geniş yer aldı. Washington Post gazetesi, bugünkü haberinde 'Rusya yaptırımların etkisini azaltmak için Türkiye ve diğer ticari ortaklarının yardımını istiyor' başlığını kullandı.

Dünya 05.08.2022, 14:31 05.08.2022, 14:50
Abone ol
Erdoğan-Putin zirvesi dünya basınında! Türkiye'nin yardımını istiyor

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası tahıl krizininin çözülmesinde aktif rol üstlenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin'le görüşmek üzere Soçi'ye gitti. Cumhurbaşkanı Erdoğan Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek. Soçi'deki zirve iki liderin 20 gün içinde gerçekleştireceği ikinci yüz yüze görüşme olacak.

ANA GÜNDEM: TAHIL ANLAŞMASI SURİYE'YE OLASI HAREKAT

Kritik zire dünya basınında geniş yankı uyandırdı. New York Times gazetesi, hem ortak hem de hasım olarak tanımladığı Erdoğan ile Putin'in Soçi'de bir araya geleceğini belirtti. New York Times gazetesi, iki liderin üç haftadan az bir süre içerisinde ikinci kez yüz yüze buluştuğunu ön plana çıkardı. Gazete Karadeniz kıyısındaki buluşmanın ana gündeminin tahıl anlaşması ve Suriye'nin kuzeyine gerçekleşecek muhtemel bir operasyon olduğunu aktardı.

PUTİN, ERDOĞAN'DAN YARDIM İSTİYOR

Washington Post gazetesi, bugünkü haberinde 'Rusya yaptırımların etkisini azaltmak için Türkiye ve diğer ticari ortaklarının yardımını istiyor' başlığını kullandı. Haberde Ukrayna savaşı sonrası artan yaptırımların Moskova'nın canını acıttığını vurgulandı.

TÜRKİYE'NİN TAVRI MERAK KONUSU

Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlara katılmayan Türkiye'nin Moskova'nın umudu haline geldiği belirtildi. Habere göre; Türkiye'ye yatırım yapmayı teklif eden Moskova'ya Ankara'nın olumlu yanıt vereceğini gösteren bir emare yok. Moskova'nın bankacılık, enerji ve sanayi sektörlerinde Ankara'ya bir teklif sunacağını belirtiyor.

EURONEWS: BİR SAVAŞ BİTİP YENİSİ BAŞLAYABİLİR

Euronews gazetesi ise 'Erdoğan Suriye ve Ukrayna için Putin'i tartacak' başlıklı haberinde, Soçi'de Ukrayna'daki savaşın bitirilmesi ve Suriye'de yeni bir savaşın başlamasının görüşüleceğini yazdı.

ASKERİ-TEKNİK BİLGİLER ELE ALINACAK

Rus resmi haber ajansı Ria da haberinde, Moskova ve Ankara arasındaki teknik askeri işbirliğinin ele alınacağını yazdı. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov'a basın toplantısında Türk üretimi Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçlarına (SİHA) ilişkin soru yöneltildiğini aktaran Ria, sözcünün "Soçi'de askeri-teknik işbirliği kesinlikle ele alınacak" dediğini kaydediyor.

DAĞLIK KARABAĞ'IN GELECEĞİ BELLİ OLACAK

Kommersant gazetesi, iki ülkenin liderlerinin Temmuz ayında İran'ın başkenti Tahran'da bir araya geldiğini hatırlattı. Gazeteye göre, iki liderin daha önceki buluşmalarının aksine şu veya bu çatışmayı acilen ortadan kaldırması gerekmiyor ancak alacakları kararlar hem Suriye'de hem de bir bocalamanın yaşandığı Dağlık Karabağ'ın geleceğini belirleyecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!