banner2

Erdoğan dünya siyasetine yön veriyor! Batı medyası peş peşe analiz yayımlıyor: Cesur adım, güçlü istek

Türkiye'yi oyunun bir parçası olmaktan kurtarıp, oyun kuran bir ülke haline getiren Erdoğan, dünya siyasetine yön vermeye devam ediyor. Erdoğan'ın etkin siyaseti dünya basınında ise analizlere konu oluyor. Belçika merkezli Carnegie Europe, Erdoğan'ın attığı adımları 'cesurca' olarak niteleyip manşetine taşıdı. Analizde ek olarak, 'Türkiye, sağlam ve bağımsız bir dış politika izleme konusundaki güçlü isteğini ilan etti' ifadelerine yer verildi.

Dünya 18.09.2023, 18:00 18.09.2023, 18:38
Abone ol
Erdoğan dünya siyasetine yön veriyor! Batı medyası peş peşe analiz yayımlıyor: Cesur adım, güçlü istek

Türkiye'nin Avrupa Hedefleri: Brüksel'den Bakıldığında Beklentiler ve Engeller' başlıklı bir analiz yayınlayan Belçika merkezli Carnegie Europe, Erdoğan'ın attığı adımları 'cesurca' olarak niteleyip, Türkiye'nin bağımsız bir dış politika izlediğine vurgu yaptı.

"ERDOĞAN OLDUKÇA CESUR"

Söz konusu analizde, "Erdoğan, oldukça cesur bir şekilde, Temmuz 2023'te Vilnius'ta yapılan NATO zirvesinde İsveç'in Kuzey Atlantik ittifakına katılımını kabul etti ve ABD Başkanı Joe Biden ile diyaloğu yeniden başlattı. NATO konusunu yeniden masaya yatırarak tüm dikkatleri üzerine çekti" ifadeleri kullanıldı.

KÖRFEZ VE KARADENİZ'DE YAŞANAN GELİŞMELER

Mark Pierini imzalı analizin devamında ise, "Birkaç hafta sonra Körfez ve Karadeniz'de yaşanan bazı gelişmeler ve yeni Türkiye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın ilk resmi açıklamasının ardından Türkiye'nin dış politikasının ana eksenleri farklı bir şekilde ortaya çıktı" denildi.

Mark Pierini, Ankara'nın Körfez ülkeleriyle yeni anlaşmalar yaptığını ve bunun da devamının geleceğini hatırlatarak, "Türkiye, Rusya ile uzun süreli bir diyalog yürüttü, AB'nin stratejik körlüğü olarak adlandırdığı durumu eleştirdi ve bunun tam tersi bir yönetim sistemini güçlendirmeye devam etti" dedi.

"ÜLKE ÇIKARLARINA ODAKLANANCAK"

Erdoğan'ın Türkiye Yüzyılı sloganıyla dış politikanın daha da özerk hale geleceği belirtilen analizde, 'Ülke çıkarlarına odaklanacak. Fidan'ın deyimiyle tam bağımsız, etkili, uluslararası gündemi belirleyen, etkili bir aktör olmayı hedefleyecek' ifadeleri kullanıldı.

"MESAJ AÇIK: BÜYÜK YA DA KÜÇÜK..."

Türkiye'nin verdiği mesajın açık olduğunu belirtilen analizde, "Mesaj açık: Büyük ya da küçük, Doğulu ya da Batılı dış güçler, Ankara'yı kendi çıkarlarına zararlı olduğunu düşündüğü bir yöne itmeyecek. Bu doğrultuda, terörle mücadeleye daha fazla öncelik verilmesi, silah satışı ve askeri anlaşmaların dış politika aracı olarak kullanılmasıyla dış politika daha fazla güvenlik ağırlıklı hale gelecektir." denildi. 

Carnegie Europe, Türkiye - AB ilişkilerinde Kıbrıs'ın oynayacağı rolü de değerlendirerek, "Ankara'nın Kıbrıs Cumhuriyeti'ni tanımaması ve son dönemde bölünmüş adada iki devletli çözümü teşvik etmesi, bu konuda AB ile çıkmazın uzamasına neden olacak" dedi.

"KÜRESEL LİDERLİK HEDEFLERİ VAR"

"Türkiye'nin küresel liderlik hedefleri var' denilen yazıda, "Dünya, Kıta Avrupası ve ötesinde çok önemli jeopolitik değişimlere tanık oluyor. Buna paralel olarak Türkiye dış politikasını yeniden yönlendiriyor ve küresel rolünü genişletiyor" ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!