Erdoğan'dan net mesaj: Arabuluculuk rolüne hazırız

3'lü zirve sonrası ortak basın toplantısı! Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3'lü zirve sonrası net mesaj verdi. Yaklaşık 40 dakika süren görüşme sonrası Erdoğan, "İstanbul'da şekillenen parametreler üzerinden müzakerelerin canlandırılması hedefine yönelik kolaylaştırıcı veya arabulucu rolü oynamaya hazır" dedi.

Dünya 18.08.2022, 20:04 18.08.2022, 20:25
Abone ol
Erdoğan'dan net mesaj: Arabuluculuk rolüne hazırız

3'LÜ ZİRVE 40 DAKİKA SÜRDÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Potoçki Sarayı'nda bir araya geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da yer aldığı basına kapalı görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü.

GÖRÜŞME SONRASI ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenski ve Guterres ortak basın açıklaması düzenledi. Konuşmasında Zelenski'nin davetinden memnuniyet duyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sayın Zelenski'nin davetinden büyük memnuniyet duydum. Ortaklık düzeyindeki ilişkileri tüm boyutlarıyla değerlendirdik. İş birliğimizi mevcut şartlarda ilerletme imkanını ele aldık. Yaklaşık 6 aydır devam eden savaş, görüşmelerimizin ana konusunu teşkil etti. Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine desteğimizi bu vesile ile bir kez daha vurguladık" dedi.

"ÇATIŞMALARIN DİPLOMATİK YOLLA SONA ERMESİ İÇİN ÇABALIYORUZ"

Türkiye'nin her zaman diplomatik yol taraftarı olduğunu dile getiren Erdoğan, "Yaşanan can kayıplarından duyduğumuz derin üzüntüyü bir kez daha ifade ettim. Dün gece Kharkiv'de bir yurda yönelik gerçekleştirilen 9 sivilin öldüğü 35 kişinin yaralandığı füze saldırısı için de ülkemiz ve milletimiz adına taziyelerimi ilettim. Yeni bir Çernobil yaşamak istemiyoruz. Türkiye olarak bir taraftan çatışmaların diplomatik çözümle sona ermesi için çaba harcarken diğer taraftan Ukraynalı dostlarımızın yanında olduk, olmaya da devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"SAVAŞIN BAŞINDAN BU YANA 98 TIR İNSANI YARDIM MALZEMESİ GÖNDERDİK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Savaşın başından bu yana Ukrayna halkının acil, insani ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 98 TIR insani yardım malzemesi sevk ettik. 325 bine yakın Ukraynalıya geçici olarak ülkemizde ev sahipliği yaptık. Ukrayna'daki şartlar normale dönünceye kadar 1098 yetim ve refakatçisinden oluşan kişiyi ülkemizde kabul ettik. Görüşmemizde savaşın Ukrayna'da neden olduğu fiziki yıkımın boyutlarını da ele aldık. Bugüne kadar olduğu gibi Ukrayna'nın yeniden imarı için gereken desteği vereceğimizi sayın Zelenski ile paylaştık” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!