banner2

Enerji krizine karşı bir ülke daha çözümü nükleer santralde buldu!

Japonya, Mart 2011'de Fukushima 1 No'lu Nükleer Santrali'ndeki erime kazasının ardından nükleer santralden uzaklaşma ve alternatif enerji kaynaklarına yönelme çalışmalarından vazgeçti. Japonya, önümüzdeki dönemde nükleer enerjinin kullanımına daha fazla odaklanacak.

Dünya 28.07.2022, 12:45 28.07.2022, 12:46
Abone ol
Enerji krizine karşı bir ülke daha çözümü nükleer santralde buldu!

The Japan Times'ın iddiasına göre, Japonya, nükleer enerjiden uzaklaşma programında geri adım attı ve gelecek yıllarda nükleer enerjinin daha fazla kullanılmasına yönelik bir karar aldı.

YEŞİL EKONOMİYE GEÇİŞ

Başbakan Fumio Kişida, Japonya'nın daha yeşil bir ekonomiye geçişi için yıl sonuna kadar 10 yıllık bir yol haritası hazırlanması konusunda Sanayi Bakanı Koichi Hagiuda'yı görevlendirdi.

2050 YILINA KADAR KARBON NÖTRLÜĞÜ HEDEFİ

Yeşil dönüşüm programı, enerjisi büyük ölçüde fosil yakıtlara dayanan Japonya'nın 2050'ye kadar karbon nötrlüğüne ulaşma çabalarını hızlandırmayı amaçlıyor.

2011'DEKİ KAZANIN ARDINDAN NÜKLEER ENERJİDEN UZAKLAŞMA PROGRAMI BAŞLATILMIŞTI

Ancak programın, Mart 2011'de Fukushima 1 No'lu Nükleer Santrali'ndeki erime kazasının ardından nükleer enerjiden uzaklaşma eğilimini tersine çevirerek, nükleer enerjiyi tekrar aktif kullanmaya yönelik stratejik bir hamle olduğuna inanılıyor.

KÜRESEL ENERJİ KRİZİ

Yeşil dönüşüm programı toplantısında, Kişida, yaşanan sürecin 1973'teki petrol krizinden bu yana ilk enerji krizi olduğu yönündeki endişelerden bahsederek, "Krizin üstesinden gelmeye öncelik vermeliyiz çünkü bunu yapmadan yeşil dönüşüm olmayacak." ifadesini kullandı.

FOSİL YAKITLARA BAĞIMLIĞIN SONA ERDİRİLMESİ İÇİN NÜKLEER ENERJİ ELZEM

Başbakanlıktan bir yetkili de Kişida’nın yeşil enerjiye geçiş veya fosil yakıtlara bağımlılığın son bulması için nükleer santrallerin elzem olduğunu düşündüğünü aktardı.

Temmuzun başlarında iktidardaki Liberal Demokrat Parti, nükleer enerjiden maksimum düzeyde yararlanma vaadinde bulunmuştu. Bu hamle, hükümetin şirketlere ve hanelere elektrik tasarrufu yapma çağrısının ardından geldi.

KIŞ AYLARINDA ARZ SIKINTISI YAŞANABİLİR

Söz konusu durumu, kısmen nükleer güç reaktörlerinin yeniden başlatılmasındaki gecikmelere bağlayan hükümet, gelecek kış olası arz sıkıntısı yaşanabileceği konusunda da uyarıda bulunuyor.

Ayrıca Ukrayna'daki savaş nedeniyle Japonya'nın Rusya'dan sıvılaştırılmış doğal gaz ithalatının durmasından endişe duyuluyor. Bir hükümet yetkilisi, ithalatın durdurulmasının ülkede "gaz ve enerji kaynaklarına büyük bir darbe vuracağını" kaydetti.

Nitekim Kişida, 14 Temmuz'da düzenlediği basın toplantısında da bu kışa kadar 9 nükleer reaktörü yeniden başlatmayı hedeflediklerini açıklamıştı.

Söz konusu reaktörlerin, Nükleer Düzenleme Kurumunca yapılan taramaları geçtiği bildirilirken, Kişida'nın taramalarını henüz tamamlamamış reaktörleri de yeniden başlatmayı hedeflediği belirtiliyor.

Ayrıca gelecekte yeni nükleer santrallerin inşa edileceğine ve mevcut olanları genişletileceğine inanılıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!