banner2

Enerji krizi sonrası Fransa'da 'kalın giyinme' trendi! Macron da dahil oldu

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası enerji krizi yaşayan Fransa'da kabinenin enerji tasarrufu için kalın giyinme trendine Macron da katıldı. Macro kışlık kazağını giyip ekranların karşısına geçti.

Dünya 03.10.2022, 17:21 03.10.2022, 17:21
Abone ol

Rusya-Ukrayna arasında devam eden savaşla birlikte Putin, gaz vanalarını kapayınca Avrupa ülkeleri, enerji tasarrufuna gidip bir takım önlemler almaya başladı. Önlem alan ülkeler arasında yer alan Fransa'da Macron, kalın giyinme trendine katıldı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Macron, Elysee Sarayı'nda siyaset, sendika, sivil toplum gibi alanlardaki temsilcileri bir araya getirmesi amacıyla yakın zamanda kurulan "Yeniden Tesis Ulusal Konseyi"nin internet sitesinin tanıtımı için kameralar karşısına geçti.

MACRON BOĞAZLI KAZAK GİYDİ

Cumhurbaşkanı Macron'un geçmişte olduğu gibi kravat gömlek yerine ceketinin altına boğazlı kazak giyerek makamında kameraya konuşması ülke basınına konu oldu. Fransız kanalı BFMTV'ye politika editörü Bruno Jeudy, Macron'un boğazlı kazağıyla "kışın elektrik kesintisi ve fiyatların artışı endişesi karşısında hükümetin enerji tasarrufu girişimine" destek mesajı verdiği değerlendirmesinde bulundu.

Ülkede kış soğukları karşısında kalorifer sıcaklıklarını artırmak yerine kalın giyinme gibi enerji tasarrufu önerileri tartışılırken Başbakan Elisabeth Borne mont, Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire de boğazlı kazak giyerek "kışlık elbise giyme" girişimi başlatmıştı.

İKTİDARIN TASARRUF ÖNLEMLERİ ALAY KONUSU OLDU

Muhalefet, hükümeti eleştirerek tasarruf çağrısı yerine enerji krizine çözüm bulması çağrısı yapmıştı. Bazı muhalif isimler de yaz döneminde bakanların resmi araçlarının bir toplantı sırasında Elysee Sarayı önünde çalışır durumda olduğu görüntüleri anımsatarak, tepki göstermişti. Bazı iktidar milletvekillerinin de Rus gazının kesilmesiyle krize dönüşen enerji sıkıntısına yönelik "kurutma makinesi yerine çamaşır askılığı, battaniye ile Meclise gelinmesi gibi tasarruf önerileri", ülkedeki siyasiler arasında alay konusu olmuştu.

Fransızlar da sosyal medyada, "hükümetin enerji sıkıntısına çare bulmak yerine tasarruf edilmesine yönelik öğütleriyle gülünç duruma düştüğü" değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!