banner2

Enerji krizi Maduro'yu kahraman yaptı: AB ve ABD ceket ilikliyor

İstenmeyen adam Nicolas Maduro, enerji krizinin ardından AB ve ABD'nin kurtarıcısı haline geldi. Mısır'daki Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konoferansı'nda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Venezuela Devlet Başkanı Maduro ile işbirliği yapmak istediğini söylediği sıcak görüşmenin ardından ilginç bir an da dün akşam yaşandı. ABD eski Dışişleri Bakanı, Maduro'nun karşısında ceketini ilikledi.

Dünya 10.11.2022, 12:08 10.11.2022, 13:03
Abone ol
Enerji krizi Maduro'yu kahraman yaptı: AB ve ABD ceket ilikliyor

Ukrauyna Savaşı'nın ardından Avrupa'nın karşı karşıya olduğu enerji krizi dengeleri değiştirmeye devam ediyor. Mısır'da düzenlenen 27. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP27) AB ve ABD'nin Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya yönelik  yaklaşımlarını gözler önüne serdi. İki gün önce Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmesi gündem olmuştu. Dün akşam ise ABD eski Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Maduro'nun önünde ceketini iliklediği anlar konuşuldu. Birkaç yıl önce ABD ve AB tarafından istenmeyen adam ilan edilen Maduro enerji krizinin ardından önünde ceket iliklenen kişi haline geldi. 

MADURO'NUN ÖNÜNDE CEKETİNİ İLİKLEDİ

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Mısır'daki konferansta ABD eski Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir araya geldi. Kerry Maduro'yu selamlarken ceketini ilikledi.

İSTENMEYEN ADAM İLAN ETMİŞLERDİ

2018 seçimlerinde halkın iradesiyle seçilen Maduro'nun istifasını isteyen ve kendisini Geçici Cumhurbaşkanı ilan eden Jun Guaido'yu destekleyen ABD'nin bugün Maduro karşısında yaptığı hareket enerji krizinin ardından ABD'nin yeni konum arayışına işaret ediyor. 

MACRON'DAN İŞBİRLİĞİ TEKLİFİ

Maduro İklim Değişikliği Konferansı'nda 8 Kasım'da da Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmüştü. İki lider arasındaki sıcak görüşme devam ederken Macron Maduro'ya birlikte çalışmak istediğini söylemişti.

PETROLÜN GÜCÜ ÜLTİMATOMU UNUTTURDU

2019'da Maduro'ya istifa çağrısı yapan ve Guaido'ya açık destek veren Macron'un samimi görüntüleri dikkatlerden kaçmadı. Fransa, İspanya ve İngiltere Devlet Başkanı Maduro'ya ültimatom vermiş ve 8 gün içinde seçim kararı verilmezse Guaido'yu tanıyacaklarını bildirmişti. 

Ukrayna Savaşı'nın ardından büyük bir enerji krizi ile karşı karşıya olan Avrupa, çareyi Venezuela ile ilişkileri geliştirmekte buluyor. AB ve ABD henüz birkaç yıl önce ültimatomla görevden almaya çalıştıları Maduro'nun karşısında ceket ilikler hale geldi.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!