banner2

Emeklilik yaşı protestoları devam ediyor: Sarı Yelekliler sokağa inmişti! Polisten sert müdahale geldi

Fransa'da emeklilik reformu protestolarına yönelik protestolar devam ediyor. Protestolara 1 milyondan fazla kişi katılırken göstericiler polisin sert müdahalesiyle karşı karşıya kaldı.

Dünya 20.01.2023, 11:48 20.01.2023, 13:06
Abone ol

Fransa'da emeklilik yaşının yükseltilmesini öngören emeklilik reformuna karşı protestolar devam ediyor. Emeklilik yaşının 62'den 64'e yükseltilmesine yönelik protestolara 1 milyondan fazla kişi katılırken Fransız polisi göstericilere sert müdahalede bulundu.

PARİS'TEKİ PROTESTOLARA 500 BİNDEN FAZLA KİŞİ KATILDI

Reforma karşı Fransa genelinde birçok sektör greve giderken 200'den fazla noktada protesto düzenlendi. Başkent Paris'te düzenlenen protestolara ise 500 binden fazla kişi katıldı. Sendikalar ise Fransızları 31 Ocak'ta tekrar sokağa inmeye çağırdı. 

MACRON'UN İSTİFASI İSTENİYOR

Paris'teki protestolar sırasında çok sayıda reklam panosunun camı kırılırken çök konteynerlerı da ateşe verildi. Göstericiler Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un istifasını talep ederken faşizm karşıtı sloganlar attı. 

FRANSIZ POLİSİNDEN SERT MÜDAHALE

Fransız polisi göstericilere biber gazı ve cop ile sert müdahalede bulunurken göstericiler ise polise şişe fırlattı.

Protestolarda 38 kişi gözaltına alındı.

EMEKLİLİK YAŞI KADEMELİ OLARAK YÜKSELECEK

Mevcut emeklilik yaşı 62 iken emeklilik reformunun ardından emeklilik yaşı 1 Eylül itibarıyla kademeli olarak her yıl 3 ay yükseltilecek ve 2030'da 64'e ulaşacak.Fransız vatandaşlarının tam emekli olması için 2035 yerine 2027'den itibaren 43 yıl çalışmış olması gerekecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!