banner2

Elon Musk Twitter'da Tesla hisselerini satmak için anket yapmıştı! İşin iç yüzü ortaya çıktı: Meğer bu yüzden satmak istiyormuş 

Ekonomistler sosyal medyadaki anketin sonuçlarının bir anlam ifade etmediğini, Elon Musk'ın önümüzdeki aylarda Tesla hisselerini kesinlikle satmak zorunda olduğunu açıkladı. Zira Elon Musk, yaklaşık 15 milyar dolarlık dev bir vergi faturasıyla karşı karşıya.

Dünya 09.11.2021, 13:13
Abone ol
Elon Musk Twitter'da Tesla hisselerini satmak için anket yapmıştı! İşin iç yüzü ortaya çıktı: Meğer bu yüzden satmak istiyormuş 

Dünyanın en zengin insanı, Tesla CEO'su Elon Musk, hafta sonu 62,7 milyon Twitter takipçisine Tesla hisselerinin yüzde 10'unu satıp satmaması gerektiğini sordu. “Son zamanlarda vergiden kaçınmanın bir yolu olan gerçekleşmemiş kazançlardan çok şey yapıldı, bu yüzden Tesla hissemin yüzde 10'unu satmayı öneriyorum” diye tweet attı. Musk, ayrıca sonuçlar hangisini gösterirse göstersin takipçilerinin isteğine uyacağı konusunda söz verdi.

15 MİLYAR DOLARLIK VERGİ FATURASI

Ancak, finans uzmanları anketin sonuçları ne olursa olsun, Musk’ın bu çeyrekte milyonlarca hisse satmaya başlayacağını öne sürdü. Nedeni ise 15 milyar doları aşan vergi faturası.

Musk'ın Tesla hisselerini satın alma veya satma hakkı gelecek yıl sona eriyor ve iş insanının Tesla hisselerinden gelen gelirini kullanabilmesi için kazanç üzerinden gelir vergisini ödemesi gerekiyor.

elon musk

Bu kapsamda Musk’ın en üst gelir seviyesinden, yani yüzde 37 artı yüzde 3,8 net yatırım vergisi üzerinden vergilendirilmesi bekleniyor. Ayrıca, gelir California’da vergi mükellefi olduğu süre boyunca kazanıldığı için eyaletteki yüzde 13,3'lük en yüksek vergi oranını da ödemek zorunda kalacak.

Böylelikle birleşik, eyalet ve federal vergi oranı toplamda yüzde 54,’ü bulacak. Dolayısıyla, mevcut fiyatla seçeneklerinin toplam vergi faturası 15 milyar dolar olacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!