banner2

Elon Musk, Rus filosuna saldırıyı önledi: Çok ileri gittiniz

ABD yayın organı CNN bugün yayınladığı bir haberinde aylardır devam eden Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili çok konuşulacak bir iddiayı okuyucuları ile paylaştı. Ünlü milyarderin Rusya'ya yönelik bir saldırıyı engellediği ve Ukraynalı yetkililerin yalvarmasına rağmen geri adım atmadığı ortaya çıktı.

Dünya 08.09.2023, 11:44 08.09.2023, 14:47
Abone ol
Elon Musk, Rus filosuna saldırıyı önledi: Çok ileri gittiniz

24 Şubat 2022 tarihinde Putin'in verdiği emirle başlayan ve ne zaman sona ereceği bilinmeyen Rusya - Ukrayna savaşı son sürat devam ederken ABD yayın organı CNN'den çok konuşulacak bir iddia ortaya atıldı.

İddiasını Walter Isaacson tarafından yazılan ve satışına 12 Eylül'de başlanacak olan 'ELON MUSK' biyografisine dayandıran ABD yayın organı CNN, ünlü milyarderin iki ülke arasında savaşa müdahale ettiğini yazdı.

RUS DENİZ FİLOSUNA YAPILAN SALDIRIYI ÖNLEDİ

Tesla, X ve SpaceX'in sahibi Elon Musk, geçtiğimiz yıl Kırım kıyısı yakınındaki Starlink uydu ağını kapatarak Rus deniz filosuna yapılan Ukrayna denizaltı drone saldırısını önledi. Patlayıcılarla donatılmış Ukrayna'ya ait insansız sualtı dronları bölgeye yaklaştıklarında iletişimi kaybettiler ve geri çekilmek zorunda kaldılar.

NÜKLEER SİLAH ENDİŞESİYLE BU KARARI VERDİ

Salı günü yayınlanacak olan kitapta Elon Musk'ın Starlink mühendislerine 'hizmeti kapatın' emrini Putin'in Kırım'a yönelik bir saldırıya nükleer silahlarla karşılık vermesinden duyduğu endişe nedeniyle verdiği iddia ediliyor. Biyografiye göre Elon Musk'ın bu kararı sonrası ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Genelkurmay Başkanı General Mark Milley ve Rusya'nın ABD büyükelçisi ile telefonda görüştüğü öğrenildi.

''ÇOK İLERİYE GİTTİNİZ''

Kitabın yazarı Isaacson Ukraynalı yetkililerin sinyali tekrar açması için Elon Musk'a yalvardığını ancak ünlü milyarderin bunu reddettiğini iddia etti. Ünlü milyarder, sinyalin tekrar açılmasını isteyen Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı Mikhail Fedorov'a Ukrayna'nın Kırım'a saldırarak 'çok ileri gittiğini' söyledi ve Starlink'in Drone saldırıları için değil barışçıl şeyler için tasarlandığını ifade etti.

''KABUL ETSEYDİM SUÇ ORTAĞI OLACAKTIM''

Elon Musk, CNN'in "Ukrayna'nın Rus Filosuna Saldırısını Önledi" haberi hakkında sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

''Starlink'in Sevastopol'a kadar etkinleştirilmesi için hükümet yetkililerinden acil bir talep geldi. Açıkça görülen niyet, Rus filosunun çoğunu demirde batırmaktı. Eğer onların isteklerini kabul etmiş olsaydım, SpaceX büyük bir savaş eyleminin ve çatışmaların tırmanmasının açıkça suç ortağı olacaktı.''

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!