banner2

Dünyanın en kısa süre görevde kalan liderleri: Liz Truss'ın kıramadığı rekorlar

İngiltere Başbakanlığından istifa eden Liz Truss, 45 günlük görev süresiyle İngiltere'nin en kısa süre görevde kalan başbakanı oldu. Peki, dünya çapında da en kısa süren liderlik rekoru Truss'ın elinde mi? İşte dünyanın en kısa süre görevde kalan liderleri...

Dünya 21.10.2022, 17:05 21.10.2022, 18:35
Abone ol
Dünyanın en kısa süre görevde kalan liderleri: Liz Truss'ın kıramadığı rekorlar

Downning Sokağı 10 Numara’da bulunan başbakanlık konutunda istifasınını açıklayan Liz Truss, 45 günlük görev süresiyle İngiltere'nin en kısa süre görevde kalan başbakanı olarak adını tarihe yazdırdı. Truss'ın istifası ile İngiltere'de 4 yılda tam 4 kez başbakan değişmiş oldu. Fakat 45 gün görevde kalmış olsa da dünyanın en kısa süren liderlik rekoru Liz Truss'a ait değil. 2 haftada 5 cumhurbaşkanı değiştiren Arjantin ve bir gecede başbakan değiştiren Almanya rekoru elinde tutmaya devam ediyor. 

Liz Truss

TEK GECELİK BAŞBAKANLIK

Nazi iktidarında (1933-1945) Almanya Propaganda Bakanı olarak görev yapan Joseph Gobbels, bir günlüğüne başbakanlık koltuğuna da oturmuştu. Adolf Hitler'in intiharının ardından Nazi liderinin sağ kolu Goebbels Alman Başbakanı olmuştu. Daha sonra eşi ile birlikte 6 çocuğunu siyanürle zehirleyerek intihar etmişti.

Joseph Goebbels

ZATÜRRE AYIRDI

William Henry Harrison ise (1773-1841) ABD’nin görev başında ölen ilk başkanı ve aynı zamanda en kısa süre görev yapan lideri olarak tarihe geçti. Eski bir subay olan Harrison, göreve başladıktan sadece 32 gün sonra zatürreye yakalanmış ve 68 yaşında hayatını kaybetmişti.

William Henry Harrison

PEŞ PEŞE İSTİFALAR

Aralık 2001’de Arjantin'deki ekonomik kriz, en az 25 kişinin öldüğü sokak eylemlerine yol açmış ve Cumhurbaşkanı Fernando de La Rua’nın 20 Aralık’taki istifasıyla sonuçlanmıştı. Başkan Yardımcılığı makamı daha önce yine istifayla boş kaldığı için De La Rua’nın yerini Senato’daki çoğunluk lideri Ramon Puerta aldı. İki gün sonra Kongre saraya Adolfo Rodriguez Saa’yı gönderse de acil ekonomik önlemlerine verilen destek azaldığı için bir hafta sonra Saa da istifa etti. Yasalara göre Puerta’nın göreve geri dönmesi gerekiyordu ama Senato çoğunluk liderliğinden istifa etti ve cumhurbaşkanlığını geri çevirdi. Yerine Kongre’nin alt kanadının Başkanı Eduardo Camano geldi ve dördüncü Cumurbaşkanı oldu. Camano üç gün sonra görevi yine Kongre’nin seçtiği Eduardo Duhalde’ye bıraktı. Duhalde 2003’teki genel seçimlere kadar görevi yürüttü.

15 GÜN BİLE SÜRMEDİ

Hindistan eski Başbakanı Atal Behari Vajpayee, 1996’daki parlamento seçimlerinin ardından koalisyon hükümeti kuramadığı için başbakanlık koltuğuna sadece 13 gün oturabildi. 1998’de iktidarı yeniden kazanan Vajpayee koalisyon hükümeti çözülüp, parlamento feshedilince 13 ay görevde kaldı. Ancak Vajpayee’nin partisi BJP, seçimde bir kez daha iyi bir performans sergiledi ve 1999-2004 arasında üçüncü iktidar dönemini geçirdi.

Atal Behari Vajpayee

TEK İSİM İKİ AYRI REKOR


Siaka Stevens, Sierra Leone tarihinde hem en kısa süre görev yapan başbakan hem de en uzun süre iktidarda kalan cumhurbaşkanı oldu. 1967’de iktidara geçen yemin ettiği gün bir askeri darbede devrilip tutuklandı. Ancak son söz Stevens’ın oldu. Askeri cunta sona erdikten bir yıl sonra iktidara geri döndü ve 1971-1985 arasında cumhurbaşkanlığı görevini yürüttü. Cumhurbaşkanlığı dönemi ise otoriter iktidarı, sayısız insan hakları ihlalleri ve seçim hileleri iddialarıyla geçti.

Siaka Stevens

SADECE 15 SAAT GÖREVDE KALDI

24 Eylül 2008’de Güney Afrika İletişim Bakanı Ivy Matsepe-Casaburri, dönemin Devlet Başkanı Thabo Mbeki’nin istifasından sonra ülkenin ilk kadın lideri oldu. Ancak Güney Afrika Parlamentosu sadece 15 saat sonra, Mbeki’nin yerine Kgalame Mothlante’yi seçti.

Ivy Matsepe-Casaburri

KOLTUKTA 1 SAAT OTURABİLDİ

Meksika’da Pedro Lascurain, Şubat 1913’te Devlet Başkanı Fransisco Madero’nun devrildiği askeri darbe sırasında, bir saatliğine ülkenin lideri olmuştu. Brezilya’da Parlamento Başkanı Carlos Luz, 8 Kasım 1995’te Devlet Başkanı Cafe Filho’nun ağır bir şekilde hastalanmasından sonra göreve geldi. Ülkede o zaman yeni bir devlet Başkanı seçilmişti, fakat yeni Başkan Juscelino Kubitschek’in görev süresi Ocak 1956’da başlayacaktı. Ama üç gün sonra Luz, Kubitchek’in yemin etmesini önlemek için darbe yapacağını ileri süren Savunma Bakanı’nın talimatıyla görevi bıraktı. Daha sonra görevi iki aylığına Senato Başkan Nereu Ramos yürüttü.

Pedro Lascurain

34 GÜN HÜKÜM SÜRDÜ

İtalya Kralı 2. Umberto 1946’da babası Vittorio Emmanuelle’in tahttan feragat etmesinden sonra taç giymişti. Büyüyen kraliyet karşıtı havayı dizginleyebilmek için kraliyeti referanduma götürdü. Sonuç Kral için üzücü oldu, çünkü İtayanların % 54’ü cumhuriyeti seçti. Umberto’nun hükümranlığı ise 34 gün sürdü.

İtalya Kralı 2. Umberto

KOMADAKİ KRAL

Nepal Kralı Dipenra Bir Bikram Şah Dev, 1 Haziran 2001’de babasını, annesini ve Nepal Kraliyet ailesinin diğer üyelerini öldürdü. Nedeniyse, iddialara göre yakınlarının Hintli bir aristokratla yapmayı düşündüğü evliliği onaylamamasıydı. Dipendra, cinayetlerden sonra kendisini vurarak intihar girişiminde bulundu. Ancak hemen ölmedi ve hayatını kaybetmeden önce üç gün komada kaldı. Dipendra, bu üç gün teknik olarak Nepal kralıydı.

Dipenra Bir Bikram Şah Dev

TAHTA SADECE 20 DAKİKA OTURDU

Kraliyet aileleri arasında en kısa süren hükümranlık Fransa Kralı 19. Louis’e ait. Babası 10. Charles’ın aleyhine yapılan büyük gösterilerin ardından tahttan çekilmesinden sonra, 19. Louis tahta geçti. Ancak o da sadece 20 dakika sonra yeğeni Bordeaux Dükü lehine tahttan feragat etti.


Fransa Kralı 19. Louis

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!