banner2

Dünyanın en çirkin modeli terörist oldu: Ermenilerin yeni terör örgütü Voma nedir ve ne zaman kuruldu?

Ermeni siyasetinin Türk düşmanlığından beslenen kesimi Hınçak, Taşnak, Asala ve PKK/YPG'den sonra yeni bir terör örgütüne daha kavuştu. İsmi ilk kez 2020'deki İkinci Karabağ Savaşı sırasında duyulan Voma, 'dünyanın en çirkin modeli' olarak gösterilen Armine Harutyunyan'ı bünyesine katarak terörist alımlarına hız verdiğini duyurdu.

Dünya 01.10.2023, 20:26 02.10.2023, 21:48
Abone ol

Bir asır önce Hınçak ve Taşnak adlı terör örgütlerini kurarak Anadolu'da 1 milyonu aşkın Müslüman Türk ve Kürt'ü öldüren, 1970-1980'lerde ASALA adlı katliam şebekesini hayata geçirip çok sayıda Türk diplomatı aileleriyle birlikte şehit eden ve 80'lerden günümüze dek PKK/YPG içerisinde pek çok uzantısı bulunan Ermeniler, bir terör örgütüne daha kavuştu. 

İsmini ilk olarak 2020 yılında duyuran Voma isimli örgüt, 'dünyanın en çirkin modeli' olarak gösterilen Armine Harutyunyan sayesinde küresel bir üne erişti. 'Hayatta kalma sanatı' ifadesinin Ermenice karşılığı olan 'VoxjMnaluArvest' ibaresinin baş harflerinden türetilmiş Voma'yı Ermeni asıllı bir Rus vatandaşı Vladimir Vartanov yönetiyor. 

Gucci giyim markasının model olarak kullandığı Armine Harutyunyan, terör örgütü Voma'nın yeni reklam yüzü oldu.

ANA MOTİVASYON: TÜRKLERE KARŞI MÜCADELE

Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMED) Başkanı Savaş Eğilmez, örgütün Ekim-Kasım 2020'deki İkinci Karabağ Savaşı'nda Hankendi ve çevresinde faaliyet gösterdiğine dikkat çekiyor. Voma hakkında ilk resmi soruşturmayı 2020 Kasım'ında Azerbaycan Başsavcılığı açmıştı. 

Avrupa ve Amerika'dan çok sayıda Ermeni'yi 'Türklere karşı mücadele etmek' ve 'işgal altındaki toprakları kurtarmak' vaatleriyle örgüte katılmaya davet eden Voma, katılımcıların her türlü masrafını karşılıyor. 

Savaş Eğilmez, tıpkı PKK/YPG gibi Türk düşmanlığı motivasyonuyla hareket eden Voma konusunda şu uyarılarda bulunuyor: 

"Dikkatli olmalıyız çünkü bu örgütün eğitimlerinin temelinde Türk düşmanlığı var; militanlarını kin ve nefretle dolduruyorlar. Zaten 19. yüzyıldan itibaren yüz binlerce Türk insanını katletmiş bir organizasyondan bahsediyoruz. Avrupa ve Rusya'dan çok ciddi bir destek alıyorlar. Silahlı unsurları PKK ile birlikte faaliyet gösteriyorlar. Ciddi bir eğitim ağı var. Gençleri kamplarda toplayıp ideolojik eğitimden geçiriyorlar. Temelde Türk düşmanlığı var."

DÜNYANIN EN ÇİRKİN MODELİ ORADA 

18 ile 50 yaş arasındaki tüm terörist adaylarını kabul eden Voma, dünyanın en çirkin modelini reklam yüzü olarak kullanarak isabetli bir seçim yaptı. Gucci'nin Ermeni modeli Armine Harutyunyan, terör örgütü Voma'ya katıldığını duyurdu. 

İran Devrim Muhafızlarının son 2 yıldır Karabağ'a gönderdiği militanlarla ortak hareket eden Voma'nın, Azerbaycan ordusunun Hankendi ve çevresindeki teröristlere yönelik 19 Eylül'de başlattığı operasyonun ardından Tebriz yakınlarına intikal ettiği, burada İran istihbaratınca eğitimden geçirildiği belirtiliyor. 

İran kuzeyinde oluşturulan kamplarda eğitim gören Voma ve paydaşı terör örgütlerinin, önümüzdeki dönemde Ermenistan güneyindeki Zengezur bölgesinde konuşlandırılacağı söyleniyor. Terör örgütü, 'Türkofobi' salgını nedeniyle Türkiye ve Azerbaycan düşmanı pek çok ülkeden destek görüyor.

Tıpkı Voma gibi bir Ermeni terör örgütü olan Nubar Ozanyan Ermeni Taburu, Azerbaycan'ın Hankendi ve çevresine yönelik başlattığı operasyon sonrası tehdit mesajı yayınlamış ve silahlı mücadelenin süreceğini duyurmuştu. Nubar Ozanyan Taburu, Suriye'de terör örgütü PKK/YPG ile omuz omuza hareket ediyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!