Yandex Metrica

Dünyanın ateşi çıktı! Korkutan rapor: Gezegenimiz ile Rus ruleti oynuyoruz

Dünyanın ateşi çıktı! Korkutan rapor: Gezegenimiz ile Rus ruleti oynuyoruz

Yeni iklim raporları hızlanan küresel ısınmayı ve yeni sıcaklık kayıtlarını bir kez daha gözler önüne serdi. BM Genel Sekreteri António Guterres, iklim değişikliğiyle mücadele için sert önlemler alınması çağrısında bulurken, "Gezegenimizle Rus ruleti oynuyoruz" ifadelerini kullandı. 

Dünya

06.06.2024, 11:08

Hızlanan küresel ısınmayı belgeleyen üç yeni iklim raporu karşısında, Birleşmiş Milletler acilen sert önlemler alınması çağrısında bulundu. BM Genel Sekreteri António Guterres Çarşamba günü New York'ta yaptığı iklim konuşmasında "Gezegenimizle Rus ruleti oynuyoruz" ifadelerini kullandı. Acil tedbirlerin gerekli olduğunu vurgulayan Guterres, "Otoyoldan iklim cehennemine bir çıkışa ihtiyacımız var" dedi.

AB iklim değişikliği servisi Copernicus raporuna göre Mayıs ayı, küresel ortalama sıcaklığın rekor seviyeye ulaştığı art arda 12. ay oldu. Çarşamba günkü Küresel İklim Değişikliği Göstergeleri (IGCC) raporu, insan kaynaklı küresel ısınmanın kayıtların başlamasından bu yana en hızlı oranda arttığını gösteriyor. Dünya Hava Durumu Örgütü (WMO), önümüzdeki yıllarda yıllık ortalama sıcaklıkların en az bir kez 1,5 derece eşiğinin üzerine çıkacağını öngörüyor.

F-16 sayısı sonunda belli oldu: 50'si bile işe yaramaz, bize en az 128 tane lazım F-16 sayısı sonunda belli oldu: 50'si bile işe yaramaz, bize... Haberi Görüntüle

"MİLYARLARCA DOLAR HARCANDI"

Guterres, fosil yakıt endüstrisinin boykot edilmesi çağrısında bulundu ve hükümetleri sektöre yönelik reklamları yasaklamaya çağırdı. Finansal kurumlar bunun yerine yenilenebilir enerjiye yatırım yapmalı. Guterres, şirketleri "iklim kaosunun mafya babaları" olarak nitelendirerek, "Gerçeği çarpıtmak, halkı aldatmak ve şüphe tohumları ekmek için milyarlarca dolar harcandı" şeklinde konuştu.

Ayrıca iklim koruma projelerini finanse etmek amacıyla bu şirketlerin kârlarına özel bir vergi getirilmesini de önerdi. Ayrıca yoksul ülkelerde sürdürülebilir enerjiye daha fazla para sağlamak amacıyla denizcilik, havacılık ve yakıt endüstrisine vergi getirilmesini de önerdi. Önde gelen sanayileşmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en fazlasını yapması ve hem teknolojileri hem de mali yardımı yoksul ülkelere sunması gerekecek.

IGCC raporu, insan faaliyetlerinin son on yılda sıcaklıkların 0,26 derece artmasına neden olduğunu gösteriyor; bu, 19. yüzyıldan bu yana rekor bir seviye. Copernicus'a göre 1850-1900 dönemiyle karşılaştırıldığında Mayıs ayı 1,52 derece daha sıcaktı. Dünya Hava Durumu Örgütü, küresel ortalama sıcaklığın önümüzdeki yıllarda en az bir kez 1,5 dereceyi aşmasını bekliyor.

Akılalmaz olay: Genç anne, kariyerini olumsuz etkileyeceğini düşündüğü bebeğini pencereden atarak öldürdü! Akılalmaz olay: Genç anne, kariyerini olumsuz etkileyeceğini düşündüğü bebeğini pencereden... Haberi Görüntüle

DÜNYANIN ATEŞİ YÜKSELİYOR

Ayrıca 2023, sanayileşmeden bu yana en sıcak yıl oldu; küresel ortalama sıcaklık 1850-1900 ortalamasının 1,45 derece üzerindeydi. 2024-2028 yılları arasındaki sıcaklığın 1850-1900 ortalamasının 1,5 derece üzerinde olması ihtimali ise yüksek. WMO'ya göre yüzde 80.

Doğal iklim olgusu El Niño gibi özel etkiler de rapor edilen rekor değerlere katkıda bulunuyor. IGCC raporu, sıcaklık artışını hem yüksek sera gazı emisyonlarına hem de atmosferdeki soğutucu aerosollerdeki azalmaya bağlıyor. Kopernik direktörü Carlo Buontempo, rekor aylar dizisinde olası kırılmalara rağmen, sera gazları üretildiği sürece insan kaynaklı iklim değişikliği eğiliminin devam edeceğini vurguladı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading